Підсумкове комюніке за результатами Першої Українсько-нідерландської Міжурядової конференції, що відбулась у Львові, 12 квітня.
Конференцію започатковано урядами України та Нідерландів для розвитку співпраці, поглиблення двосторонніх відносин і підтримки України в реалізації реформ та виконанні критеріїв вступу до ЄС.
Уряд України представляли Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — Міністерка юстиції Olga Stefanishyna та Перший заступник Міністра закордонних справ Sergíy Kyslytsya. Уряд Нідерландів представляв Міністр закордонних справ Каспар Велдкамп. Загалом участь у конференції взяло близько 100 посадовців обох сторін.
Ключове з документа:
Нідерланди підтвердили рішуче засудження незаконної, не спровокованої та несправедливої агресивної війни росії проти України. Вчергове підтвердили свою постійну підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів, а також невід’ємне право України на самооборону та її зусилля з досягнення всеосяжного, справедливого і сталого миру.
Україна висловила вдячність за 16 пакетів обмежувальних заходів ЄС, і обидві сторони підтвердили необхідність подальшої роботи над санкціями, зокрема шляхом посилення їх впровадження, запобігання обходу та ухвалення нових санкцій.
Сторони домовилися спільно з державами-членами ЄС дослідити можливості запровадження додаткових заходів відповідно до міжнародного права для інструменталізації заморожених російських активів на підтримку України.
Нідерланди привітали відданість України реформам і прогрес, досягнутий попри повномасштабну російську агресію, та підтвердили готовність підтримати Україну у виконанні критеріїв для вступу до ЄС, зокрема через цю конференцію.
Сторони підкреслили важливість підготовки до відкриття переговорних Кластерів та привітали завершення двосторонніх зустрічей по трьох Кластерах в межах скринінгу і висловили очікування, зокрема, на відкриття всіх Кластерів, починаючи з кластеру «Основи процесу вступу до ЄС» якнайшвидше у 2025 році, коли будуть виконані умови. Україна вчергове підтвердила свою тверду відданість невідкладному виконанню всіх ключових показників одразу після відповідного запиту від ЄС.
Підтверджено важливість європейської перспективи членства України в ЄС для стабільності, безпеки та процвітання Європейського континенту.
Наголошено, що відновлення та модернізація України відповідно до норм ЄС є пріоритетами двостороннього порядку денного.
У сфері верховенства права сторони домовилися продовжити регулярну співпрацю з ключових питань Кластеру «Основи процесу вступу до ЄС» в межах процесу вступу до ЄС. Це передбачає зустрічі на експертному рівні для обміну найкращими практиками з розробки політики, впровадження реформ і гармонізації українського законодавства з правом ЄС – особливо в галузях правосуддя та боротьби з корупцією.
Нідерланди висловили підтримку зусиллям України щодо ухвалення та реалізації Дорожньої карти з верховенства права та запропонували експертизу та консультації для підтримки України у виконанні критеріїв приєднання до Робочої групи ОЕСР з питань хабарництва та Конвенції про боротьбу з підкупом.
Сторони підтвердили відданість посиленню співпраці у забезпеченні відповідальності за збройну агресію росії проти України. Це передбачає постійну підтримку національних розслідувань в Україні, співпрацю з Міжнародним кримінальним судом та спільні зусилля щодо створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Також йдеться про підтримку Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України.
У сфері сільського господарства сторони зокрема погодили обмін досвідом з впровадження стандартів ЄС, підтримку аграрної освіти та передачу технологій у пріоритетних секторах. Уряди привітали ініціативу аграрних асоціацій Нідерландів та України щодо прямого діалогу та підписання ними Спільної заяви. Обидва Уряди висловили готовність підтримувати подальший діалог між цими асоціаціями.
У сфері енергетики домовлено поглибити співпрацю щодо створення стійкої, сталої та конкурентоспроможної енергосистеми України. Зокрема Нідерланди висловили готовність організувати робочий візит голландських малих та середніх підприємств (МСП), що працюють у сфері сталої енергетики, до України найближчим часом.
У сфері соціальної політики домовлено налагодити структуровану співпрацю з питань соціального захисту та соціальних послуг. Країни зокрема домовилися ділитися досвідом з впровадження EU Child Guarantee. Сторони також домовилися вивчити можливості організації та реалізації спільних пілотних проєктів.
Погоджено, що конференція проходитиме щорічно, по черзі в Нідерландах та Україні. Наступне засідання конференції планується провести в Нідерландах навесні 2026 року.
Повний текст комюніке тут: https://cutt.ly/srfHHmf6