УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ІЗМАЇЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ (ВІЙСЬКОВОЇ) АДМІНІСТРАЦІЇ ЩОДО ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ ВІДНОСНО ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
На сьогоднішній день в Ізмаїльському районі за даними Єдиної інформаційної бази даних про ВПО зареєстровано 18159 осіб. Внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО) які проживають в територіальних громадах Ізмаїльського району забезпечуються продуктовими наборами, засобами гігієни, медикаментами.
Завдяки комунікації та співпраці з територіальними громадами вдалося створити комфортні умови для входження людей в новий соціум. Важливу роль у цьому відіграє підтримка міжнародних організацій, благодійних фондів які не є байдужими та щиро допомагають тим, хто цього потребує.
Державні інституції постійно піклуються про ВПО. Для забезпечення реалізації положень закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» прийняті нові нормативно-правові акти.
7 квітня 2023 року Кабінет Міністрів України своїм розпорядження № 312-р, схвалив Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року, а також відповідний операційний план. Стратегія передбачає державну підтримку ВПО на всіх етапах – від евакуації, у процесі соціальної адаптації на новому місці й до моменту повернення до місця постійного проживання. Стратегія основну увагу зосереджує на адаптації та подальшій інтеграції внутрішньо переміщених осіб у приймаючих громадах. Це і доступ до освітніх послуг, і працевлаштування, і підтримка самозайнятості. Важливою складовою такої адаптації є надання фахової психологічної допомоги. Документ розроблений Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за підтримки Ради Європи. До його напрацювання також долучилися експерти міжнародних і громадських організацій, які опікуються захистом прав внутрішньо переміщених осіб.
Стратегія передбачає 5 цілей: реагування держави на виклики внутрішнього переміщення; безпечна евакуація громадян із небезпечних районів і задоволення їхніх гуманітарних потреб; адаптація ВПО на новому місці проживання; інтеграція та розвиток ВПО у приймаючих територіальних громадах; підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції.
04.08.2023 року Одеська обласна державна (військова) адміністрація у розвиток вищезазначеної стратегії затвердила Комплексну програму реалізації регіональної політики щодо внутрішнього переміщення в Одеській області на 2023- 2025 роки та рекомендувала головам сільським, селищним, міським розробити та затвердити місцеві програми підтримки внутрішньо переміщених осіб.