У період підготовки до виборів, Державний реєстр виборців Ізмаїльської райдержадміністрації надає роз’яснення, що стосується включення до списків виборців громадян України, які не мають зареєстрованого місця проживання.
Виборцю, який не має зареєстрованого місця проживання, Законом “Про Державний реєстр виборців” надано право звернутися щодо визначення своєї виборчої адреси як до центру обліку, що відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальної служби, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, так і безпосередньо до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання.
Порядок звернення виборця за власною ініціативою до органу ведення Реєстру щодо включення до бази даних Реєстру чи внесення змін до його персональних даних у Реєстрі встановлено статтями 19 та 20 Закону.
Так, виборець, який не має зареєстрованого місця проживання, повинен пред’явити паспорт громадянина України чи тимчасове посвідчення громадянина України, на підставі якого орган ведення Реєстру встановлює:
– особу заявника;
– наявність у нього права голосу згідно зі статтею 70 Конституції України;
– відсутність у виборця зареєстрованого місця проживання на території України.
Копії відповідних сторінок цього документа додаються до заяви. Крім того, до заяви виборця додаються документи (копії документів), які дають змогу органу ведення Реєстру визначити такому виборцю виборчу адресу. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру.
Такими документами можуть бути:
– документ, що підтверджує право власності на житло, в тому числі договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину;
– договір найму житла;
– довідка житлово-експлуатаційної установи чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, письмова згода власника житла тощо.
Орган ведення Державного реєстру Ізмаїльської райдержадміністрації вивчає обґрунтованість заяви. Заява є обґрунтованою у разі, коли додані до неї документи підтверджують наявність у виборця права користування житлом за вказаною ним адресою.
Окремо слід звернути увагу на положення статті 3 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, згідно з якими право голосу на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, виборах сільського, селищного, міського голови мають дієздатні громадяни України, які належать до відповідних територіальних громад та яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. При цьому належність громадянина до відповідної територіальної громади визначається наявністю у нього зареєстрованого місця проживання на відповідній території. Отже, виборець, якому виборчу адресу визначено органом ведення Реєстру, не має права голосу на відповідних місцевих виборах, у зв’язку з чим до списку виборців для проведення виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, не включається.