Штрафи за порушення трудового законодавства
Останнім часом до Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації звертаються роботодавці із питаннями щодо великих штрафних санкцій, які застосовуються при перевірках від Держпраці, за неоформлених працівників, зарплату в конвертах та порушення мінімальних гарантій в оплаті праці. Звертаємо увагу роботодавців, що зараз не меншу загальну суму штрафів можна заплатити на дрібних порушеннях.
Нагадуємо, що роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, згідно зі ст. 265 КЗпП. Порядок накладення таких штрафів затверджено постановою Кабміну від 17.07.2013 № 509. Зверніть увагу! Для розрахунку суми штрафу застосовується розмір мінімальної зарплати, встановлений на момент виявлення порушення.
Наразі трудове право містить багато законів та підзаконних нормативних документів. Часто роботодавці і не чули про деякі, ще радянських часів, постанови та накази. А вони продовжують діяти, до тих пір, поки не з’являться свіжіші нормативно-законодавчі документи. Між тим, у ст. 265 КЗпП передбачено фінансову відповідальність, штраф за порушення інших вимог законодавства про працю, крім тих, для яких цією статтею встановлено окремий штраф.
Штраф за інші порушення застосовується у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення. А за рецидив (тобто, вчинення такого порушення повторно протягом року з дня виявлення порушення) – у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення. Враховуючи діючий розмір мінімальної заробітної плати, зараз такий штраф становить 6000 (а за рецидив – 12 000) грн.!
Не забуваємо і про адміністративний штраф за порушення «інших» вимог законодавства з праці. Вони тягнуть за собою згідно з ч. 1 ст. 41 КУпАП накладення штрафу на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від 30 до 100 н.м.д.г. Тобто, 510 – 1700 грн., і це тільки за перший випадок порушення. В разі рецидиву протягом року адмінштраф становитиме вже 1700 – 5100 грн.!
В ст. 265 КЗпП зазначено, що у разі виконання припису Держпраці та усунення виявлених порушень, передбачених абзацами четвертим – шостим, дев’ятимчастини другої цієї статті, у визначені приписом строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. А штраф у 6000 грн. як раз передбачено дев’ятим абзацом. Отже, якщо якесь «інше» порушення виявлено у певного роботодавці фахівцями Держпраці вперше (принаймні, протягом року), то одразу штрафу не буде. Буде припис, який, якщо його вчасно виконати, позбавляє від штрафу в 6000 грн.
Розглянемо найбільш популярні так звані інші порушення:
- неповідомлення про прийняття на роботу працівника;
- встановили строк випробування більш, ніж треба;
- відсутній або неправильно складений штатний розпис;
- відсутня або неправильно складена особова картка працівника;
- відсутня або ведеться із помилками трудова книжка;
- помилки при веденні табелю обліку робочого часу;
- помилки у документах з нарахування зарплати.
Нагадуємо, що у разі сплати юрособою або ФОП 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог ст. 265 КЗпП, така постанова вважається виконаною.
Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації