1. /
  2. Новини
  3. /
  4. СЕЛЕКТОРНА НАРАДА З ПИТАНЬ...

СЕЛЕКТОРНА НАРАДА З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ ГРОМАД

Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову селекторну робочу нараду, в режимі онлайн, з головами райдержадміністрацій, районних рад і територіальних громад.
Поточну ситуацію із забезпечення житлом за рахунок коштів субвенції з державного бюджету (з попереднім взяттям на соціальний квартирний облік) громадян, які потребують поліпшення житлових умов, доповіла директор Департаменту соціальної та сімейної політики ОДА Лілія Коваленко. Згідно з чинним законодавством, зазначене питання входить до повноважень виконавчих органів місцевої влади – сільських, селищних та міських рад. В Одеській області на даний час у цьому напрямку реалізуються 4 державні програми щодо груп населення, до яких належать: – особи з інвалідністю І – ІІ групи з числа учасників військових дій на території інших держав та члени родин загиблих військовослужбовців з їх числа; – учасники бойових дій з числа внутрішньо переміщених осіб та осіб з інвалідністю ІІІ-ї групи з їх числа; – особи з інвалідністю І – ІІ групи, які безпосередньо брали участь в АТО / ООС та члени родин загиблих військовослужбовців; – діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та особи з їх числа.
На сьогодні по першім трьом, із зазначених категорій громадян, житло отримали 26 осіб, потребу у забезпеченні житлом мають ще 311 осіб. Щодо категорії дітей-сиріт, то забезпечено житлом 47 осіб, потребу мають ще 1451 особа. Попри соціальну вагомість та актуальність цього питання, на цей час цільову державну субвенцію по Одеській області використано лише на 27%. В повному обсязі зазначені кошти використали лише 7 територіальних громад; менше ніж 50% використання – ще у 7-ми територіальних громадах; а ось 32 територіальні громади, по всіх новостворених районах, найбільше – по Одеському (10 громад) та Білгород-Дністровському (6 громад) не використали ані копійки коштів.
З урахуванням останніх змін в чинному законодавстві, у цієї сфері, Департаментом зазначена необхідність опрацювати списки осіб категорії дітей-сиріт, які перебувають на квартирному обліку у територіальних громадах, за віковими категоріями: 16 – 23 роки, 23 – 35 років і понад 35 років.
Директор Департаменту освіти і науки ОДА Олександр Лончак доповів про поточну ситуацію з підготовки до нового 2021 – 2022 навчального року, основні стратегічні принципи та напрямки якого зазначені у відповідному розпорядженні голови Одеської ОДА. Основною характерною рисою наступного навчального року, як і минулого, є здійснення цього процесу під час пандемії коронавірусної хвороби Covid-19, що потребує створення, забезпечення та дотримання належних санітарно-гігієнічних умов у закладах освіти, запровадження змішаної або дистанційної форм навчання, що потребує достатнього забезпечення викладачів ноутбуками (на це спрямовані кошти державної субвенції у розмірі 64 млн грн), а також широкосмугового доступу до швидкісного інтернету (не менш 100 Мбіт/с) у сільській місцевості, на що спрямовані кошти відповідної державної субвенції.
Окремими напрямками розвитку загальної середньої освіти в Одеській області у 2021 – 2022 роках є реалізація загальнодержавної реформи «Нова українська школа», в рамках якої на придбання сучасних меблів, засобів навчання, обладнання тощо передбачено понад 81 млн грн. Для якісного, безпечного та своєчасного підвезення дітей у сільській місцевості, за словами Олександра Лончака, необхідно забезпечити заклади освіти шкільними автобусами. Торкнулись і питання реформування шкільного харчування на основі нового санітарного регламенту, включаючи встановлення нового технологічного обладнання у харчоблоках (на суму 25,9 млн грн), проведення їх ремонту (на суму 20,7 млн грн).
Одним з основних принципів проведення зазначених заходів є співфінансування: співвідношення місцевих бюджетів до освітньої субвенції складає 10% до 90% при чисельності населення територіальної громади менше ніж 40 тисяч осіб та 30% до 70% при чисельності населення територіальної громади понад 40 тисяч осіб.
Про проведення державної дерегуляції у сфері господарської діяльності на місцевому рівні, у режимі онлайн, доповів завідувач сектору Державної регуляторної служби в Одеській області Андрій Голота, який надав загальну характеристику за результатами моніторингу діяльності ОДА, 7-ми райдержадміністрацій та інших 99-ти регуляторних органів Одеської області. Критерії аналізу – розміщення регуляторних даних на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування Одещини щодо чинних актів, проєктів та планів регуляторної діяльності. Результати моніторингу вказують на неналежний обсяг публікації відповідних даних, що складає взагалі не більше 24 – 40% (зокрема, 30,3% – мають сайт без оприлюднення цієї інформації, а 19,2% – взагалі не мають офіційного сайту). Щодо проєктів рішень про місцеві податки та збори, що були подані регуляторними органами, відносно до загальної кількості відповідних регуляторних органів, цей показник складає менше ніж 50%, що загрожує негативними перспективами, оскільки порушення процедури прийняття регуляторного акта є підставою для його скасування в судовому порядку.
В умовах адміністративно-територіальної реформи й децентралізації, що тривають, та прийдешньої земельної реформи вкрай актуальними є новації Законів України № 711-ІХ від 17.06.2020 та № 1423-ІХ від 28.04.2020 стосовно планування використання земель, вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, щодо яких учасників наради поінформував керівник ГО «Одеська обласна асоціація роботодавців підприємств землеустрою України» Сергій Салієнко. Основний зміст зазначених нормативних положень – поєднання принципів містобудівної та землевпорядної документації, впорядкування чинної практики (враховуючи передачу повноважень органам місцевої влади) та спрощення певних процедур за такими напрямками: розпорядження землями за межами населених пунктів; порядок безоплатної приватизації; створення детальних планів території в межах та за межами територіальних громад; зміна угідь земельної ділянки; реєстрація земельних ділянок за принципом екстериторіальності; зміна розміру прибережних захисних смуг в межах населених пунктів; встановлення меж територіальних громад; державний контроль за використанням та охороною земель; визначення та зміна цільового призначення земельних ділянок.
За результатами наради Сергій Гриневецький наголосив на необхідності якнайшвидшого використання цільових державних субвенцій з придбання житла для соціально вразливих категорій населення, що за словами голови ОДА, є справою загальнодержавного рівня та значення.
Окремо Сергій Гриневецький закцентував на необхідності більш інтенсивного проведення вакцинації населення для подолання розповсюдження коронавірусної інфекції Covid-19 (понад 3000 осіб за добу) і закликав представників місцевого самоврядування активно долучатися до цього процесу та всебічно сприяти його реалізації.