РОЗВИТОК НАРОДОВЛАДДЯ В УКРАЇНІ
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №3703-IX, який регламентує механізми реалізації прав громадян на участь у місцевому самоврядуванні. Документ спрямований на зміцнення демократичних принципів у територіальних громадах. Він передбачає, що порядок ініціювання, проведення та застосування механізмів місцевої демократії регулюється органами місцевого самоврядування у статутах громад або окремих рішеннях місцевих рад.
Нововведення охоплюють:
🔸Форми участі громадян. Закон визначає основні способи, за допомогою яких жителі громад можуть впливати на вирішення питань місцевого значення; ВПО інтегруються в життя громад, де вони проживають; деталізується порядок проведення загальних зборів, громадських слухань, громадського оцінювання, внесення місцевої ініціативи; створюються механізми для залучення молоді до вирішення питань місцевого значення; надається визначення терміну «житель».
🔸Статути громад. Встановлюється обов’язковість затвердження статутів територіальних громад, які визначатимуть ключові питання місцевого самоврядування (до 1 січня 2027 року).
🔸Бюджетна участь. Передбачено створення механізмів для залучення жителів до планування й розподілу коштів місцевих бюджетів.
🔸Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. Визначається громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування як форма громадського контролю, що передбачає проведення його ініціатором аналізу діяльності відповідних органів та посадових осіб, підготовку висновків та пропозицій.
🔸Звітування влади. Закон деталізує процедури звітування перед громадою для сільських, селищних і міських голів, а також депутатів місцевих рад; визначається також порядок участі жителів у публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах при органах та посадових особах місцевого самоврядування.
Сільський, селищний, міський голова зобов’язаний звітувати про свою роботу перед територіальною громадою не менше 2 разів на рік у порядку, визначеному законом та статутом територіальної громади. Сільський, селищний, міський голова звітує перед територіальної громадою під час проведення відкритої зустрічі у спосіб, що дає змогу жителям поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції. Письмовий звіт сільського, селищного, міського голови про свою роботу оприлюднюється на офіційному веб-сайті ради та розміщується у приміщенні ради не пізніше ніж за 7 днів до дня проведення відкритої зустрічі.
Депутат місцевої ради зобов’язаний не рідше 1 разу на рік звітувати про свою роботу перед виборцями у порядку, визначеному законом та статутом територіальної громади, рішенням районної чи обласної ради. Депутат місцевої ради звітує під час проведення відкритої зустрічі у спосіб, що дає змогу жителям поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції. Письмовий звіт місцевої ради про свою роботу оприлюднюється на офіційному веб-сайті ради та розміщується у приміщенні відповідної ради не пізніше ніж за 7 днів до дня проведення відкритої зустрічі. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.
Законом також передбачається прискорення розгляду електронних петицій до місцевої влади на сесії відповідної ради. Підписаний Закон має доповнити чинний з минулого року Закон України щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування, який суттєво розширив норми про відкритість діяльності місцевих рад і виконавчих органів громад.
Нагадаємо, законопроект №7283 про народовладдя на рівні місцевого самоврядування Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому 9 травня 2024 року.
Джерело: відділ забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Ізмаїльської РДА