1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ПРОТИ ЗАБУТТЯ. В ОДЕСІ...

ПРОТИ ЗАБУТТЯ. В ОДЕСІ ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ

Друга світова війна залишила глибокі шрами на території всієї України. Фактично кожне місто чи село має свої пам’ятні місця, де покояться жертви найстрашнішої війни 20 сторіччя.

23 жовтня в Одесі у сквері на Люстдорфській дорозі, 27 відбулася церемонія, присвячена пам’яті трагедії, що сталась саме тут 82 роки тому.

22 жовтня 1941 року у будівлі, де розташовувалася румунська військова комендатура і штаб румунської 10-ї піхотної дивізії, вибухнула радіокерована міна, закладена радянськими військовими. Загинули понад 60 осіб, зокрема комендант міста Іон Глогожану. Відповідальність за вибух окупаційна влада поклала на євреїв і комуністів.

Наступного дня почалися облави й масові страти. Сотні людей розстріляли або повісили на вулицях Одеси. Колону з тисяч євреїв переганяли по Пушкінській до вокзалу, далі по Водопровідній, повз кладовище, ще далі, до міської в’язниці і кінцевого пункту – артскладів на околиці тодішньої Одеси.

Тут румунськими військовими було скоєно страшний злочин – частину людей було розстріляно, частину спалено в порохових складах. Мученицьку смерть прийняли майже 25000 одеситів переважно єврейської національності.

У пам’ятній церемонії взяли участь керівник апарату Одеської обласної державної адміністрації Володимир Завадський, заступник Одеського міського голови Павло Вугельман, заступник голови Одеської обласної ради Олег Радковський, ребе Іліягу Хусід, члени Одеської регіональної асоціації євреїв-колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів, представники громадськості Одеси, журналісти.

Учасники заходу вшанували пам’ять жертв Голокосту хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятника.

Як зазначив голова Асоціації євреїв-колишніх в’язнів гетто і концтаборів Роман Шварцман, на жаль, сьогодні історія повторюється – в Україні йде війна, яку розв’язала російська федерація і яка призводить до нових жертв і руйнувань. Світова спільнота має об’єднати зусилля, щоб покарати країну-агресора заради спільної мети – безпечного майбутнього, яке неможливе без миру і стабільності.