1. /
  2. Новини
  3. /
  4. охорона здоров'я
  5. /
  6. ОБЕРЕЖНО, СКАЗ!!!!!

ОБЕРЕЖНО, СКАЗ!!!!!

У наш час виникла реальна загроза повернення МІСЬКОГО СКАЗУ (котів, собак).

Сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами  і  завжди закінчується – смертю.

Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. Потрапивши до рани, вірус може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів, тут він доторкується до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС, де розмножується у нервових клітинах.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, кажани, єнотовидні та бродячі собаки. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин.

СКАЗ У СОБАК. Хвора тварина стає пригніченою, лежить, втрачає апетит. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися, хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине – на 6-8 день хвороби. Найчастіше сама собака стає причиною зараження людини, тому що живе в оточенні людей. Прищеплений собака, якщо його покусала хвора тварина, не є джерелом зараження, в нього не виникає агресивності, бажання кусати  не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.

СКАЗ У КОТІВ. У котів сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресивна, нападає, уникає господарів. Під час нападу її важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, краї їхні злипаються.

Що робити із твариною, підозрілою на сказ

Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом десяти днів, у жодному разі їх не вбивати! Зважаючи  на  те,  що  домашні  тварини  є  потенційними  переносниками  інфекційних  хвороб,спільних  для  людини  і  тварини,  щорічно  проводяться  профілактичні  щеплення, в т.ч. й  проти сказу.

20 червня відбулось засідання Державної наздвичайної протиепізоотичної комісії при Ізмаїльській районній військовій адміністрації. Рішенням № 3 було прийнято:

  • оголосити територію м. Кілія Кілійської міської територіальної громади (вул. Суворова, вул. Гагаріна, вул. Поштова та вул. Кооперативна) неблагополучною зі сказу тварин та ввести карантинні обмеження з 20.06.2022 року;
  • визначити загрозливою зоною територію м. Кілія в радіусі 2 км;
  • затвердити План комплексних заходів щодо ліквідації сказу на території м. Кілія Кілійської міської територіальної громади (вул. Суворова, вул. Гагаріна, вул. Поштова та вул. Кооперативна) та інші заходи.