1. /
  2. Новини
  3. /
  4. соціальний захист населення
  5. /
  6. НАСИЛЬСТВО В СІМ’Ї ЯК...

НАСИЛЬСТВО В СІМ’Ї ЯК НАЙБІЛЬШ ГАНЕБНЕ ЯВИЩЕ СУЧАСНОГО ЖИТТЯ ТА ЗАХОДИ ЩОДО ЙОГО ПОДОЛАННЯ

Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людиниУ більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресіїприниження та жорстокої поведінки. Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки та діти.

Головною проблемою насильства в сім’ях є те, що воно найчастіше не виходить за межі зачинених дверей, а відтак «насильник» залишається непокараним і продовжує знущатись над рідними. Найчастіше сім’я, в якій живе насильник, піддається психологічному тиску, а такий вид домашнього насильства виміряти і довести практично неможливо. Різні форми приниження та знущання у родині відображаються на дітях, які й самі безпосередньо страждають або й переймають приклад насильницьких дій.

Серед причин того, що постраждалі не звертаються до правоохоронних органів, це – страх помсти з боку «тирана», відчуття власної вини, страх зганьбити сім’ю, почуття сорому та приниженості, низька самооцінка, бажання створити образ ідеальної сім’ї та щасливого подружжя перед іншими, самопожертва заради дітей, а також фінансова залежність.

На виконання вимог Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-VIII та Інструкції щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім`ї, управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації здійснює збирання та узагальнення інформації щодо заходів з протидії домашньому насильству.

Ізмаїльським районним відділом поліції ГУНП в Одеській області забезпечено належне та своєчасне реагування на факти, пов’язані з вчиненням домашнього насильства, насильства за ознакою статі та насильства стосовно дітей, а також вжиття заходів щодо його припинення та надання допомоги постраждалим особам з урахуванням результатів оцінки ризиків.

За 8 місяців 2023 року від Ізмаїльського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області, відділень № 1 та № 2 Ізмаїльського районного відділу поліції надійшло 895 повідомлень про випадки скоєння домашнього насильства, в тому числі від заявниць жінок – 715, від чоловіків – 171, від дітей – 9. На обліку з приводу вчинення домашнього насильства перебуває 557 осіб, в тому числі 101 жінка, 456 чоловіків.

За 8 місяців 2023 року були внесені відомості до ЄРДР за 19 кримінальними правопорушеннями, в тому числі за ст. 1261 КК України – 12, за ст.125 КК України – 4 стосовно чоловіків. Також дільничними офіцерами поліції сектору превенції Ізмаїльського ВП ГУНП в Одеській області було винесено 298 термінових заборонних приписів стосовно кривдників, в тому числі 34 стосовно жінок, 264 – чоловіків.

Відповідно до чинного законодавства в територіальних громадах Ізмаїльського району створені служби у справах дітей та 9 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Протягом звітного періоду спеціалістами служб проводилась профілактична робота з батьками, які виховують неповнолітніх дітей щодо попередження насильства в сім’ях, створення та підтримки доброзичливого психологічного мікроклімату в сім’ях. Протягом 8 місяців 2023 року надано 1843 різноманітні соціальні послуги 848 постраждалим особам, проведено профілактичні бесіди з кривдниками, 2 кривдники проходять корекційні програми.

Для підвищення обізнаності населення щодо існуючого національного механізму взаємодії у наданні допомоги особам, які постраждали від насильства в сім’ї, відповідальності кривдників за вчинені дії на офіційних сайтах всіх громад району розміщені рубрики «Протидія домашньому насильству», в яких зазначено:

  • контакти персонально відповідальних осіб;
  • дорожня карта для осіб, які постраждали від домашнього насилля, гендерної дискримінації і торгівлі людьми.

Не треба миритися з принизливим і жорстоким поводженням чи боятися говорити про це. Не слід вдавати, що нічого не відбувається, і надіятися, що все  минеться. Варто докласти максимум зусиль, щоб вирватися із замкненого кола, а тим, хто поруч, – родичам, друзям, сусідам – треба простягнути руку допомоги, бо коли мова йде про домашнє насильство, мовчання означає співучасть.

Управління соціального захисту населення