1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ТА ЗАХИСТ...

ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ТА ЗАХИСТ ДОВКІЛЛЯ – ПРІОРИТЕТ ДЕРЖАВИ: В ОДЕСЬКІЙ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ПРОВЕДЕНО СЕЛЕКТОРНУ НАРАДУ З ПРЕДСТАВНИКАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

В рамках робочого візиту до Одеського регіону голови Державної екологічної інспекції України Андрія Мальованого, в Одеської облдержадміністрації, відбулася позачергова селекторна нарада, яку голова ОДА Сергій Гриневецький провів в режимі онлайн з головами райдержадміністрацій, районних рад, територіальних громад та міст обласного значення регіону.

У нараді також взяли участь начальник управління державного екологічного нагляду (контролю) промислового забруднення ДЕІУ Віталій Постоленко та голова Державної екологічної інспекції в Одеській області Віталій Караулов

Відкриваючи нараду, Сергій Гриневецький закцентував, що комплекс питань з екологічної проблематики знаходиться на постійному контролі керівництва України – Президента, Уряду, Ради національної безпеки і оборони. Програмним та стратегічно значущим документом при цьому є Указ Президента України №111 «Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації», згідно якому сфера відповідальності місцевих органів виконавчої влади – це, зокрема: забезпечення протипаводкових, берегоукріплювальних, протиселевих і протизсувних заходів, заходів із захисту територій від підтоплення; розроблення регіональних та місцевих схем формування екологічної мережі; затвердження регіональних планів управління відходами.

«Одеська область має у складі один з найбагатших природних комплексів України – унікальне чорноморське узбережжя, цінні заповідні території (понад 100 об’єктів природно-захисного фонду), рекреаційні мінеральні води та лікувальні грязі, а також родючі чорноземні ґрунти. Збереження цих ресурсів має стояти в пріоритеті органів місцевого самоврядування. Проте, сьогодні існує велика кількість проблем, що загрожують природному різноманіттю території» – зазначив у своєму виступі голова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований.

Голова ДЕІУ зазначив, що протягом останніх 5-ти місяців виявлено понад 1000 порушень природоохоронного законодавства в межах Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), довкіллю завдано збитків на суму понад 17-ти млн. грн.

Також Андрій Мальований визначив основні проблемні питання. Це – забруднення водних об’єктів скидами. На даний час в аварійному стані знаходяться 30% каналізаційних мереж населених пунктів причорноморського регіону України та майже 95% очисних споруд Одеської області (зведені у 1970 – 80-х роках), на яких здійснюється централізоване водовідведення з населених пунктів. До найбільш агресивних забруднюючих речовин на вході до очисних споруд, що безпосередньо погіршують стан Чорного моря, належать азотні групи, фосфати, діючі речовини у синтетичних прально-миючих засобах (SPAR).

Наступний момент, за словами Андрія Мальованого – поводження з відходами І – ІІІ-го класів небезпеки. Величезні обсяги багаторічно накопичених надзвичайно, високо та помірно небезпечних відходів становлять реальну загрозу для населення й навколишнього середовища. Зокрема, це – нафтошлами, мідь та її сполуки, відпрацьовані неорганічні кислоти, відходи фарб, матеріали із забрудненням нафтопродуктами, непридатні для подальшого використання хімічні засоби захисту рослин.

Не вирішеним залишається питання поводження з побутовими відходами. Майже у всіх районах Одеської області вивезення відходів з населених пунктів здійснюється на несанкціоновані сміттєзвалища, на яких відсутній режим належної утилізації.

Як зазначив голова ДЕІУ, до основних порушень, що були зафіксовані під час перевірок, належать: відсутність реалізації місцевих програм з охорони довкілля (зокрема, водних ресурсів) та поводження з відходами (роздільне збирання та вивезення); вкрай низька активність проведення роботи з ліквідації несанкціонованих та неконтрольованих звалищ відходів; відсутність заходів щодо утилізації біологічних та медичних відходів специфічного характеру тощо.

«Більшість з цих порушень – це наслідки бездіяльності органів місцевого самоврядування Одеської області. Якщо бездіяльність органів місцевого самоврядування продовжуватиметься, то Одещина зазнає екологічної катастрофи. Тож, наполягаю, щоб усі присутні на нараді посадові особи звернули увагу на приписи, видані Держекоінспекцією, та забезпечили розробку й реалізацію необхідних природоохоронних заходів. Тільки пріоритет захисту довкілля у прийнятті посадових рішень дозволить захистити унікальний природний комплекс Одеської області та забезпечить екологічне благополуччя регіону. А це, в свою чергу, лише підвищить економічний добробут Одещини, природа якої відіграє важливе туристичне значення», – наголосив Андрій Мальований.

Посадовцями Держекоінспекції були також розглянуті й обговорені актуальні проблемні питання із зазначеної сфери: розробка, узгодження та затвердження місцевих екологічних програм; формування та реалізація місцевих фондів охорони середовища; розробка містобудівної документації із зазначенням меж населених пунктів, рекреаційних та природо-охоронних зон; належна координація діяльності профільних підрозділів, організацій, установ; регулярне звітування керівництвом територіальних громад з питань екологічної безпеки; проведення відповідної гуманітарної політики (забезпечення належного інформування населення, екологічної освіти та виховання громадян, створення інформаційно-аналітичних систем); проведення у 2022 р. відповідних перевірок у кожній територіальній громаді та їх можливі наслідки (зокрема, застосування санкцій у разі відсутності реагування на попередження, кримінальна відповідальність за недопущення екологічних інспекторів та примусове стягнення грошів з правопорушників); рекультивація земель; наслідки забруднення грунтів й незаконного видобутку ресурсів для здоров’я та добробуту громадян тощо.

Окремо обговорили питання обов’язкової підготовки у кожній територіальній громаді відповідної документації, що має стати підставою для подальшого визначення порядку вивозу побутових відходів, а також розробки місцевих, субрегіональних та обласних програм поводження з ними. Приділили увагу темі впровадження механізмів збору екологічного податку, як одного з важливих джерел фінансових надходжень до бюджетів територіальних громад (у співвідношенні 60/40% та 70/30% залежно від нормативних положень Бюджетного кодексу).

І розглянули можливість залучення місцевого населення до профільного навчання з подальшим отриманням повноважень громадських екологічних інспекторів, що може стати першим етапом в реалізації підписаного сьогодні Меморандуму між керівництвом Держекоінспекції та Одеського державного екологічного університету.

За результатами селекторної наради голова Одеської ОДА Сергiй Гриневецький підкреслив вагомість теми , яку обговорили на нараді – особливо беручи до уваги туристичний пріоритет Одещини.

Керівник області, в чергове наголосив на необхідності реалізації комплексних заходів з недопущення та ліквідації нелегальних сміттєзвалищ.

«Перший крок назустріч упорядкуванню екологічних проблем на місцях – запровадження у кожній територіальній громаді інституту екологічних громадських інспекторів» – сказав Сергій Гриневецький.