25 жовтня 2014 року в газеті «Голос України» № 206 опубліковані закони антикорупційного спрямування, прийняті 14.10.2014.
Антикорупційні закони передбачають реформування системи протидії корупції відповідно до міжнародних стандартів, відкриття доступу до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Закон України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014 — 2017 роки» від 14.10.2014 № 1699-VII, яким визначено першочергові заходи із запобігання та протидії корупції, що повинні створити базу для подальшого проведення реформи у цій сфері, набув чинності 26.10.2014.
Також 26.10.2014 набув чинності Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон №1700), однак відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону № 1700 він вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності, тобто з 26 квітня 2015 року.
Цей Закон визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень. Зокрема, передбачається створення Національної комісії з питань запобігання корупції.
Закон №1700 регулює: формування та реалізацію антикорупційної політики; антикорупційні обмеження (щодо використання службового стану, отримання подарунків, сумісництва і суміщення з іншими видами діяльності, спільної роботи близьких осіб, після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування); попередження і врегулювання конфлікту; спеціальні антикорупційні інструменти (антикорупційна експертиза, спеціальна антикорупційна перевірка, Єдиний державний реєстр осіб, що вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, вимоги прозорості і доступу до інформації); захист викривачів (осіб, що повідомляють про факти корупції, від незаконного звільнення, переведення, зміни істотних умов трудового договору); відповідальність за корупційні і пов’язані з корупцією правопорушення; усунення наслідків корупційних правопорушень (скасування актів, визнання недійсними угод, відшкодування збитків в судовому порядку).
25 січня 2015 року набрав чинності і Закон України «Про Національне антикорупційне бюро України» від 14.10.2014 № 1698-VII, який передбачає створення спеціального державного правоохоронного органу, основним завданням якого є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, вчиненим вищими посадовими особами, які становлять загрозу національній безпеці.
14 жовтня 2014 року набрав чинності Закон України “Про запобігання корупції ”, ведення в дію якого відбулося 26.04.2014 року. Закон визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Ще однією надзвичайно важливою новацією стало внесення змін до статті 20 вищевказаного Закону , яка надає можливість громадянам повідомляти органи влади про корупцію в анонімному порядку. Анонімне повідомлення про порушення вимог Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції” підлягає розгляду у термін не більше п’ятнадцяти днів від дня його отримання, якщо наведена у ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені. Якщо у вказаний термін перевірити інформацію, що міститься в повідомленні, неможливо, керівник відповідного органу або його заступник продовжують термін розгляду повідомлення до тридцяти днів від дня його отримання.
Дані закони є діючими інструментами для ефективної роботи як в апараті державної влади так і поза ним і стосуються як державних службовців так осіб, які надають публічні послуги.
Головний спеціаліст сектору
з юридичного забезпечення С.С. Кавалерова