УДОСКОНАЛЕНИЙ МЕХАНІЗМ ЗАХИСТУ ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ДОМАШНЬОГО ТА ГЕНДЕРНОГО НАСИЛЬСТВА
В Україні набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22 травня 2024 року № 3733-IX, який значно посилює механізми захисту осіб, постраждалих від домашнього та гендерного насильства.
Згідно з цим нормативно-правовим актом, вперше на законодавчому рівні чітко розмежовано поняття домашнього насильства та насильства за ознакою статі, що дозволяє забезпечити більш точну кваліфікацію правопорушень та оперативну реакцію на них.
Одним із ключових аспектів нового закону є посилений захист прав дітей. Тепер дитина може бути визнана постраждалою навіть у тому випадку, якщо вона не була прямою жертвою, але стала свідком насильницьких дій. Ця норма спрямована на захист психоемоційного здоров’я неповнолітніх та сприяє створенню безпечного середовища для їхнього розвитку.
Особливу увагу приділено нововведенню в Кодексі України про адміністративні правопорушення – статті про сексуальне домагання. Цей термін охоплює низку дій, що мають сексуальний характер: жестів, рухів тіла, слів, а також повідомлень у листуванні. Залежно від тяжкості порушення передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 1360 до 2720 грн.
Для реалізації нового закону визначено кілька уповноважених структур:
▪️Нацполіція України – забезпечує оперативне реагування на випадки насильства, винесення заборонних приписів та притягнення порушників до відповідальності.
▪️Служби у справах дітей – захищають інтереси неповнолітніх, які постраждали від насильства.
▪️Центри соцслужб – надають психологічну та соціальну підтримку постраждалим особам.
▪️Медичні заклади – забезпечують необхідну медичну допомогу.
▪️Громадські та благодійні організації – сприяють реабілітації постраждалих та надають притулки.
❗️Для отримання додаткової інформації, консультацій чи підтримки рекомендуємо звертатися на гарячу лінію з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей за номером 15-47 (цілодобово та безкоштовно).