ПИТАННЯ МІСЦЕВОГО ОПОДАТКУВАННЯ ОБГОВОРЕНО НА СЕЛЕКТОРНІЙ НАРАДІ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову селекторну робочу нараду в режимі онлайн з головами райдержадміністрацій, районних рад, територіальних громад та міст обласного значення.
Однією з ключових тем селекторної наради було місцеве оподаткування, зокрема, у сфері взаємодії Головного управління Державної податкової служби (ГУ ДПС) в Одеській області з територіальними громадами області з питань адміністрування місцевих податків та зборів. Із зазначеної тематики надали свої доповіді начальник регіонального ГУ ДПС Юлії Шадевська, а також її заступники Анатолій Бондаренко та Володимир Попов.
«Місцеві податки та збори – основа фінансової стабільності та розвитку територіальних громад, а наповнення місцевих бюджетів є одним з пріоритетних напрямків роботи податкової служби. Протягом останніх років служба забезпечує дохідну частину регіонального та місцевого бюджетів «в розрізі» податків і зборів випереджаючими темпами. Також спостерігається позитивна динаміка зростання надходжень та виконання розписів, що було затверджено місцевими органами влади. Збільшенню питомої ваги місцевих бюджетів в структурі зведеного бюджету посприяли удосконалення податкового законодавства та запровадження дієвих механізмів при адмініструванні податків та зборів», – зазначила Юлія Шадевська та надала загальну статистичну характеристику поточної ситуації.
Так, за її інформацією, протягом січня – серпня 2021 року до місцевих бюджетів Одеської області надійшло 12,7 млрд грн, що на 2,4 млрд грн (18,9%) більше, ніж за аналогічний період 2020 року, виконання Розпису бюджетних призначень перевищено на 0,7 млрд грн (5,8%), а питома вага місцевих бюджетів склала майже 59,3%.
Начальник ГУ ДПС в Одеській області Юлія Шадевська наголосила, що одним з істотних факторів результативної діяльності є ефективна комунікація з об’єктами оподаткування, з метою чого Службою розроблено та проведено ряд виїзних заходів на ринках, у торгівельних центрах, місцях масової концентрації підприємців, а також онлайн заходів («Кампанія декларування доходів, одержаних громадянами в 2020 році»), в ході чого проведено 6 зустрічей з головами новостворених територіальних громад (з направленням 91-го листа щодо проведення кампанії декларування), 42 семінари та інтерв’ю, 148 радіо-трансляцій на ринках; здійснено 16 публікацій в ЗМІ; виготовлено 50 тиражів різної друкованої продукції; головам ОТГ. В результаті проведеної роботи, як зазначила Юлія Шадевська, підвищено рівень заробітної плати у 593-х платників, що обумовило додаткове надходження податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 809,3 тис. грн, а єдиного внеску – у розмірі 990,7 тис. грн.
Окремо начальник ГУ ДПС в Одеській області закцентувала на ряді негативних явищ негативного характеру: «Не всі голови територіальних громад в повній мірі користуються наділеними повноваженнями. Інформація по запитам регіонального ГУ ДПС щодо ймовірних суб’єктів / об’єктів оподаткування та пропозицій про взаємодію у сфері реалізації державної податкової політики з питань земельного податку надходить лише від 39-ти територіальних громад, а 52 територіальних громади ці запити взагалі проігнорували. До того ж, не проведено жодного засідання спільних профільних комісій (за участю податківців та представників органів місцевого самоврядування) з питань підвищення рівня виплати заробітної плати в Авангардівській, Березівській, Білгород-Дністровській, Вигодянській, Визирській, Вилківській, Дачненській, Курісовській, Маразліївській, Мологівській, Нерубайській, Овідіопольській, Ренійській, Саф’янівській, Усатівській територіальних громадах».
Заступник начальника ГУ ДПС в Одеській області Анатолій Бондаренко додатково зазначив, що попри функціонування протягом поточного року нової інформаційно-телекомунікативної системи (ІТС) «Електронний кабінет», що створена для автоматизації та спрощення процесу надання органам місцевого самоврядування звітності у розрізі джерел доходів, 1 територіальна громада (Кулевчанська сільська) досі не надіслала жодного запиту на отримання відповідної інформації, а 17 територіальних громад надіслали протягом останніх восьми місяців лише по 1 – 2 запити. До того ж, як підкреслив Анатолій Бондаренко, у 58-ми територіальних громадах досі не створено профільних робочих груп для співпраці з місцевими інспекціями ДПС.
Заступник начальника ГУ ДПС в Одеській області Володимир Попов надав загальну характеристику основних проблемних напрямків у сфері місцевого оподаткування.
Так, за його інформацією, в Одеському регіоні протягом ІІ-го кварталу 2021 року 6445 суб’єктів господарювання виплачували заробітну плату 53 272-м найманим працівникам нижче законодавчо встановленої мінімальної зарплати:
Окрім цього має місце і заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах, в організаціях та установах області і складає 95,8 млн грн. Борги по зарплаті накопичились в галузях транспорту, складському господарстві, поштовій та кур’єрській діяльності, в сільському, лісовому та рибному господарстві, в промисловості та переробці.
«Належна організація взаємодії податкової служби та органів місцевого самоврядування ефективно позначаються на додаткових надходженнях до місцевих бюджетів та відповідно для реалізації регіональних програм та проектів громад. Така співпраця ґрунтується на щоденній спільній роботі, ініціативі з обох сторін, розуміння того, що робимо одну справу задля громади і країни в цілому», – підсумувала обговорення зазначених проблемних питань місцевого оподаткування начальник ГУ ДПС в Одеській області Юлія Шадевська.
За результатами селекторної наради голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький, наголосив на основних універсальних дієвих інструментах, що забезпечують ефективність управління – всебічне володіння інформацією та сталий зворотній зв’язок, тим паче, в умовах, коли 59 із 91-ї існуючих територіальних громад Одеської області були сформовані без наявності у них відповідної економічної, політичної, кадрової «кредитної історії» та визначених стратегій розвитку. Також голова Одеської ОДА надав доручення головам районних державних адміністрацій у 10-денний термін створити, у відповідних територіальних громадах, профільні робочі групи для співпраці з місцевими інспекціями ДПС.