1. /
  2. Новини
  3. /
  4. охорона здоров'я
  5. /
  6. ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВОДОПОСТАЧАННЯ НАСЕЛЕННЯ...

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВОДОПОСТАЧАННЯ НАСЕЛЕННЯ ІЗМАЇЛЬСЬКОГО РАЙОНУ СТАНОМ НА 08 ЛИСТОПАДА 2023 РОКУ

Якісна прісна вода стає одним з найбільш дефіцитних ресурсів, а забезпечення її якості – однією з глобальних проблем суспільства. Серед широкого кола функцій, що виконує прісна вода у природі та суспільстві, безперечно, головною є забезпечення населення якісною питною водою. На даний час в Україні виснаження та забруднення водних джерел, значні втрати води у мережах, вторинне забруднення, недостатнє фінансування створюють загрозу настання кризової ситуації у системі забезпечення населення питною водою. Разом з тим, до цього часу відсутні дієві механізми відшкодування понесених втрат, заподіяних здоров’ю населення внаслідок споживання неякісної питної води.

За інформацією Державної установи «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» від 08 листопада 2023 року, при проведенні державного соціально-гігієнічного моніторингу якості питної води, яка подається населенню Ізмаїльського району, встановлено, що 0,9% проб із досліджених 1404 проб не відповідали санітарним вимогам по санітарно-хімічним показникам і 0,5% проб із досліджених 1657 проб не відповідали по санітарно- мікробіологічним показникам.

На якість питної води впливає незадовільний санітарно-технічний стан водопровідних споруд і мереж, несвоєчасна ліквідація аварій, порушення правил дезінфекції та промивки водопровідних мереж після ліквідації аварій, порушення режимів утримання зон санітарної охорони джерел водопостачання. Особливу увагу викликає санітарно-технічний стан Вилківського господарсько-питного водопроводу КП «Зміїний», у воді якого виявляється найбільше нестандартних проб за санітарно-мікробіологічними показниками та показником каламутності. Водопоглиблювані роботи каналу на р.Дунай, де відбирається вода, тривалий час не проводились. При водопідготовці не проводиться передбачена проектом коагуляція. Водопровідна розподільча мережа цього водопроводу ветха, у багатьох місцях пошкоджена. Через мікротріщини, при відсутності постійного тиску в мережі, трапляється забруднення води, яку отримують споживачі. Вода споживачам подається не цілодобово.

На сьогодні одним із основних заходів щодо попередження виникнення і розповсюдження спалахів гострих кишкових інфекцій і неінфекційних захворювань, пов’язаних із вживанням забрудненої питної води, є організація та проведення виробничого лабораторного контролю на об’єктах водопостачання.

Відповідно до вимог п.п.4.1, 5.1 Державних санітарних правил та норм “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (надалі – ДСанПіН 2.2.4-171-10) проведення виробничого контроль безпечності та якості питної води покладено на підприємства водопостачання, власників бюветів, громадських колодязів та каптажів.

При відсутності відомчих лабораторій, керівникам підприємств водопостачання необхідно укласти угоди на проведення лабораторних досліджень питної води з атестованими в установленому порядку лабораторіями. Проведення досліджень безпечності та якості питної води за показниками, які передбачені гігієнічними вимогами, необхідно здійснювати згідно робочих програм, що є складовою технологічного регламенту або іншого документа з описом технологічного процесу виробництва питної води, в якому повинен бути відображений перелік показників, що потребують контролю та порядок його здійснення і місця та календарні графіки відбору.

Питання проведення виробничого лабораторного контролю питної води в районі залишається проблемним. Протокольне рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 04.06.2021 № 9 щодо приведення об’єктів водопостачання у відповідність до вимог санітарного законодавства, в т.ч. щодо впровадження виробничого лабораторного контролю показників безпеки та якості питної води, виконується незадовільно. Усі балансоутримувачі об’єктів питного водопостачання, які забезпечують проведення виробничого контролю безпечності та якості питної води, призначеної для споживання людиною, проводять його не в повному обсязі, лише на деякі показники, що не відповідає вимогам ДСанПіН №2.2.4-171-10 і не дозволяє оцінювати її якість та констатувати про безпечність вживання такої води.

За 9 місяців поточного року при проведенні виробничого контролю на об’єктах водопостачання із 285 проб, досліджених на санітарно-хімічні показники, виявлено 20 нестандартних проб (7,0%) та із 1079 проб, досліджених на санітарно-мікробіологічні показники, виявлено 25 нестандартних проб (2,3%).

Із 13 підприємств водопостачання населення, діючих в районі, не проводиться виробничий лабораторний контроль питної води із громадського колодязя в с. Каланчак Саф’янської ТГ. Відомчою лабораторією Ренійського торгівельного порту у питній воді визначається лише вміст залишкового хлору.

Повідомляємо, що згідно з п.2 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та п.1.1 ДСанПіН № 2.2.4-171-10 органи виконавчої влади, місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити жителів населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм.

З метою забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення, попередження спалахів хвороб, пов’язаних з вживанням населенням неякісної питної води, питання щодо забезпечення населення Ізмаїльського району питною водою гарантованої якості з організацією проведення виробничого контролю якості питної води у відповідності із вимогами ДСанПіН № 2.2.4-171-10 тримається на постійному контролі Ізмаїльською районною державною (військовою) адміністрацією та органами місцевого самоврядування.