1. /
  2. Новини
  3. /
  4. сільське господарство
  5. /
  6. В ІЗМАЇЛЬСЬКОМУ РАЙОНІ ПРОВЕДЕНО...

В ІЗМАЇЛЬСЬКОМУ РАЙОНІ ПРОВЕДЕНО УНІКАЛЬНЕ ЗАРИБЛЕННЯ ДУНАЮ ОСЕТРОВИМИ

В період повномасштабного вторгнення рф 18 жовтня 2023 року у м. Вилкове Ізмаїльського району Одеської області завдяки співпраці WWF-Україна з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Державним агентством меліорації та рибного господарства України, Дунайським біосферним заповідником НАН України та Одеським осетринницьким комплексом, за участю провідних науковців, еко-активистів, представників Державної прикордонної служби, правоохоронних органів, державної адміністрації та органів місцевого самоврядування відбулося зариблення акваторії української частини Дунаю червонокнижними видами осетрових риб. Від Ізмаїльської районної державної (військової) адміністрації Одеської області в зарибленні брали участь заступник голови Ізмаїльської районної державної (військової) адміністрації Одеської області Холостенко Ірина та начальник відділу економіки, агропромислового розвитку та екології Мінюк Ольга.

Збереженням осетрових WWF-Україна займається вже понад п’ять років. Проєкт «Життя дунайським осетровим» дозволив значно посилити цю роботу на державному рівні, запропонувавши основу для Плану дій щодо збереження осетрових риб (родина Acipenseridae) в Україні на 2021-2029 роки, створеного у співпраці з Міндовкілля і провідними науковцями галузі. Його було прийнято у грудні 2020 року.

Цьогорічне зариблення — це ще один крок до відновлення дунайської популяції осетрових. Оскільки осетрові види риб є «парасольковим видом», заходи для їхнього збереження вирішують багато задач зі збереження довкілля.  Риби, які пережили динозаврів, стали рідкісними через людську діяльність і можуть повністю зникнути. Наступними кроками стане відновлення популяцій осетрових в інших річках країни.

Зариблення відбулося відповідно до  вимог українського законодавства та сучасних наукових рекомендацій, що стимулюватиме максимальну виживаність випущених особин як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Саме для цього команда WWF-Україна проаналізувала популяційне походження осетрових, призначених до зариблення, провела кілька турів консультацій з українськими фахівцями. Випущена риба має спільний генетичний код із тією, що мешкала в цих водах сотні років тому. Вчені Німеччини, які проводили ДНК експертизу, надали підтвердження щодо дунайського походження особин.

Всі 2500 особин стерляді та руського осетра, які були випущені в Дунай, марковані, що дасть змогу відстежувати їх виживаність, міграцію та розмноження в межах всієї доступної для них акваторії Дунаю та Чорного моря. Антропогенний вплив людини (гідробудівництво, неконтрольований вилов, неощадливе використання, екологічні катастрофи тощо) призвів до внесення осетрових до Червоної книги. Нині ця риба майже знищена браконьєрами, а її нересту заважають численні греблі на річці. На червонокнижних малюків покладена історична місія – відновити популяцію осетрових.

Алгоритм дій, напрацьований у межах дунайського зариблення, стане наступними кроком в налагодженні загальної системи моніторингу осетрових в басейні річки Дунай для усіх придунайських країн: з загальними підходами, методологією, базою даних та доступом до неї усіх стейкхолдерів.