9 квітня в Брюсселі, Бельгія, відбулось десяте засідання Ради асоціації Україна-ЄС
безпека та обороноздатність України та ЄС;
важливість досягнення справедливого, триваючого миру;
імплементація Угоди про асоціацію;
подальша допомога Євросоюзу Україні.
За результатами засідання:
ЄС підтвердив свою непохитну відданість допомагати Україні реалізовувати її невід’ємне право на самооборону проти російської агресії та будувати мирне, демократичне майбутнє;
Рада асоціації відзначила загальну підтримку, надану ЄС та державами-членами Україні з початку війни – майже 144 млрд євро, включно з 49,6 млрд євро військової допомоги.
Відзначено навчання для ЗСУ в межах Місії військової допомоги ЄС – підготовлено 73 тис. військових.
Рада привітала продовження фінансової допомоги Україні. Відзначено третій регулярний платіж розміром майже 3,5 млрд євро в межах Ukraine Facility у 2025. Також відзначено надання третього траншу макрофінансової допомоги в 1 млрд євро за позикою ERA .
Україна привітала рішення G7 про надання у 2025 році кредиту у розмірі 50 млрд доларів, підкресливши провідну роль ЄС у зусиллях із відновлення України.
Україна висловила вдячність за 16 пакетів обмежувальних заходів ЄС проти росії, а Рада підтвердила, що робота над санкціями триватиме, зокрема шляхом посилення їх впровадження, запобігання обходу, а також ухвалення нових санкцій.
Рада підкреслила, що відповідно до законодавства ЄС російські активи мають залишатися замороженими доти, доки росія не припинить агресивну війну проти України і не компенсує завдані збитки.
ЄС підтвердив рішучість задовольнити нагальні військові та оборонні потреби України, зокрема шляхом постачання боєприпасів і ракет.
Рада наголосила на стратегічній важливості щодо подальшої підтримки та розвитку оборонної промисловості України.
Рада привітала відкриття Офісу оборонних інновацій ЄС у Києві та подальшу роботу з його розширення.
Рада підкреслила тверду позицію, що росія та її керівництво повинні бути притягнуті до повної відповідальності за агресивну війну проти України та інші найтяжчі злочини за міжнародним правом. Рада привітала погодження експертами з правових питань технічних документів, що закладають основу створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
Рада привітала завершення двостороннього скринінгу трьох кластерів, очікує на якнайшвидше відкриття кластерів, починаючи з Кластеру 1 «Основи процесу вступу до ЄС», як тільки будуть виконані умови. Україна вчергове підтвердила свою беззаперечну відданість невідкладному виконанню всіх ключових показників, необхідних для відкриття кластера, що передбачені Переговорною рамкою, як тільки надійде відповідний запит від Сторони ЄС.
Попри триваючу війну, торгівля між Україною та ЄС продовжує зростати. Рада ознайомилася зі станом виконання Угоди про асоціацію та погодилася максимально використати її можливості для прискореної інтеграції України в окремі політики ЄС ще до вступу, у сферах, де Україна досягне повного правового узгодження.
Україна наголосила на важливості продовження автономних торговельних преференцій до кінця цього року, а також якнайшвидшого перегляду положень ПВЗВТ відповідно до статті 29(4) Угоди про асоціацію.
Україна очікує початку оцінювання для укладення Угоди АСАА у трьох секторах, з можливістю поширення на інші напрями після повного узгодження українського законодавства з правом ЄС; прогресу у напрямку надання Україні режиму внутрішнього ринку для роумінгу, а також пришвидшення підготовки до приєднання до Єдиного європейського платіжного простору (SEPA).
Рада привітала сталий прогрес України у реалізації реформ в межах Плану України, зокрема у сферах верховенства права, судової влади та державного управління.
Більше – у спільному прес-релізі (англ. мовою): https://cutt.ly/urdGUC0B
Засідання очолив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, участь також взяла Віцепремʼєрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Делегацію ЄС очолила Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас. Від Європейської Комісії в засіданні взяла участь Єврокомісар з питань розширення Марта Кос.
