«Известия» Кабаєвої і путінський куратор так званих «Л/ДНР»: дайджест пропаганди РФ за 13 червня
Російські пропагандисти воюють між собою, а в історії російського Макдональдсу поставлена остання крапка. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди РФ за 13 червня.
- «Битва» за Сєвєродонецьк між Кадировим та «Росією»
- Вітання Кирієнку від «Известий» Аліни Кабаєвої
- «Супердержава» з 21 млн злиднів
- «День кулінарної перемоги» над США
«Битва» за Сєвєродонецьк між Кадировим та «Росією»
На російських федеральних пропагандистських телевізійних та телеграм-каналах тривають активні дії щодо «захоплення українських міст».
Почалось це ще з Маріуполя, який «повністю захоплювали» ще з 24 лютого всі кому не лінь: від Кадирова до Прилєпіна. Тепер так захоплюють Сєвєродонецьк.
На телеканалі під спільною назвою «Росія» (Перший канал, НТВ й решта понад 260 федеральних та регіональних) 13 червня про «звільнений Сєвєродонецьк» розповідали так: «Спецпідрозділи вже перевіряють адреси, де можуть перебувати коригувальники або агенти українських спецслужб, опір триває лише у промзоні (де ЗСУ тримають у заручниках цивільних), звідти б’ють по місту».
НАСПРАВДІ, Сєвєродонецьк окупанти «брали» вже декілька разів. Нещодавно навіть розгорівся публічний медійний скандал, коли Кадиров заявив про повне захоплення Сєвєродонецька. Хоча в той же день «Росія» заявила про те, що під контролем «союзників» перебувають лише 20-30% території міста.
Кадиров негайно звинуватив «Росію» у брехні: «Так трапляється, коли певні індивіди вважають за краще працювати з дивана, замість того, щоб висвітлювати ситуацію із гущі подій. Насправді Сєвєродонецьк перебуває під ретельним контролем наших бійців».
Станом на вечір 13 червня правда виглядає так. Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай заявив, що «рашисти контролюють лише 70% міста». Гайдай ближче до гущі подій, ніж Кадиров. Але про Гайдая на «Росії», звичайно, не скажуть.
Згідно з останніми зведеннями з пропагандистських фронтів, «Росіяни» взяли тік-ток-кадирівців у «медійний котел»: співробітники ТАРС отримали суворе розпорядження — пропускати в новини заяви Кадирова лише після дозволу начальства.
Вітання Кирієнку від «Известий» Аліни Кабаєвої
13 червня неприємність трапилась ще з одним федеральним чиновником і ще з одним не менш федеральним ЗМІ. З сайту «Известия» (входить до медіахолдингу, який номінально очолює Аліна Кабаєва) видалили привітання до дня Росії Кирієнка – першого заступника глави путінської адміністрації. У привітанні той урочисто оголосив, що «всі росіяни платитимуть за відновлення Донбасу». Нагадаємо, що саме Кирієнко є куратором путінської адміністрації над так званими «Л/ДНР» та іншими тимчасово окупованими територіями.
«Известия», звичайно, негайно повідомили, що Кирієнко виявився фейковим, а повідомлення з’явилося на їхньому сайті через злам робочих акаунтів співробітників. Текст видалили, але копія сторінки залишилася в Archive.is.
НАСПРАВДІ, журналіст «Бі-бі-сі» Андрій Захаров звернув увагу на те, що текст «звернення Кирієнка» дивним чином викладали на сайті «Известий» двічі — з інтервалом близько 40 хвилин. Чому йшла така завзята боротьба? І все ж «звернення Кириєнка» уникнуло кабаєвського розгрому, відступивши та зайнявши нові позиції на платформах федеральних гранд-ютуберів і телеграмерів. З цього робимо висновки:
– Триває боротьба між різними «баштами Кремля» не тільки за близькість до Путіна, а й бачення, що надалі робити з Україною. Боротьба жорстка, навіть з «підставами» на такому рівні;
– Фактично цим «зверненням» Кирієнко підставив Путіна, звузивши йому поле для маневру на майбутніх переговорах;
– Знову постало питання: яким чином пояснити – вже навіть не Заходу а росіянам, – що початкова мета «денацифікації» чомусь перетворилась на окупацію.
– У будь-якому випадку, фактично оголошено, що наводити «косметику» на руїнах українського Донбасу доведеться за рахунок росіян. Про капремонт чи навіть будівництво, звичайно, не йдеться, адже окуповані території рано чи пізно доведеться повертати.
«Супердержава» з 21 млн злиднів
З приводу «казусу Кирієнка» жартують, що в «Известия» вже надійшла шалена купа листів підтримки від простих росіян, які готові зняти останню сорочку для «відновлення звільнених українських земель». Тим більше, що нема чого скиглити та заощаджувати, адже Москва вже окреслила свій черговий геополітичний простір: від Бразилії до Індії, назвавши це новою «великою вісімкою». Щоправда, семеро інших нічого про ці «Нью-Васюки» не знають.
Можливо, дізнаються з «надзвичайно важливої» (як вже анонсував Пєсков) промови Путіна на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, якій стартує 15 червня. Одна з тем доповіді: антиросійські санкції та їх вплив на енергетику та продукти харчування. Поки важко уявити, хто ж приїде на цей форум. Точно відомо, що запросили талібів.
НАСПРАВДІ, перспективи РФ, про що говоритимуть на форумі, виглядають особливо смішно на тлі повідомлення про «стрибок бідності» в Росії.
Війна в Україні, санкції Заходу та стрибок інфляції вдарили по кишенях найбідніших росіян. За підсумками першого кварталу 2022 року рівень бідності в РФ збільшився до 14,3% – максимального значення з початку 2019 року. Про це офіційно звітував Росстат. За його оцінками:
– На кінець березня майже 21 млн мешканців РФ жили в зоні офіційних «злиднів» – з доходами нижче за планку, яка встановлена на рівні 13 992 рублі (7191 грн) для працездатного населення, 10 658 рублів (5477 грн) для пенсіонерів.
– Порівняно з першим кварталом-2021 кількість бідних у РФ зросла на 100 тисяч осіб, а якщо порівнювати із середнім показником минулого року – на 4,8 мільйони.
– У другому кварталі, на який припав пік річної інфляції, ситуація з бідністю в РФ, вочевидь, погіршиться, а кількість бідних може досягти багаторічних максимумів.
– Специфіка саме цієї кризи полягає в тому, що вона буде затяжною, тому що санкції ніхто в найближчому майбутньому знімати не збирається, а значить, російська економіка занепадатиме.
«День кулінарної перемоги» над США
А як саме «розквітає» економіка РФ, чи не найкраще показало епохальне відкриття ресторану швидкого харчування з назвою «Смачно і крапка» («Вкусно и точка») на руїнах Макдональдса.
В ефірах по півгодини на кожному телеканалі економісти розповідали про велику перемогу над американським брендом, маркетологи бачили в новій назві незвичайну гру слів, кухарі запевняли, що це дійсно смачно. Про підготовку до відкриття російського косплею Макдональдса з кожного утюга верещали як про підготовку до відкриття сочинської Олімпіади. У підсумку вийшло так, як і з олімпіадою. Тобто ніяк. І навіть не з точки зору їжі.
НАСПРАВДІ, про те, що логотип «Смачно і крапка» дуже схожий на айдентику португальської компанії з виробництва кормів для тварин, відомо вже всім і обстьобано всіма. Як і те, що кольорова гама меню російської відповіді Макдональдсу нагадує офіційні кольори одного з найвідоміших порносайтів у світі.
За пропагандистським сценарієм «День народження нового бренду Росії» взагалі мав стати своєрідним днем кулінарної перемоги над США.
Втім вже зараз зрозуміло, що ця «перемога» стане однією з чергових поразок у імпортозаміщенні. Достатньо глянути на стан російського автопрому.
До речі, Макдональдс пообіцяв вже найближчими місяцями відновити роботу в Україні. І це стане переконливим свідченням того, що глобальний бізнес робить ставку на нашу перемогу, а в дискусіях про російські перспективи нарешті поставлена крапка.