Європейський інвестиційний банк інвестував понад пів мільярда євро у 2021 році в Україну
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), банк Європейського Союзу, інвестував 554 млн євро у 2021 році у розвиток транспортної інфраструктури, міської мобільності, освітньої інфраструктури та місцевої економіки України, зокрема підвищення стійкості до пандемії COVID-19. Україна залишилася основною країною-реципієнткою інвестицій ЄІБ серед країн Східного партнерства, на неї припадає понад 60% кредитної діяльності ЄІБ у цьому регіоні.
Про це повідомляє офіційний веб-сайт Європейського інвестиційного банку.
У 2021-му ЄІБ доповнив свій портфель довгострокового кредитування в Україні, залучивши додаткові майже 29 млн євро у формі грантів ЄС на розвиток міського транспорту, енергоефективність громадських будівель, відновлення соціальної інфраструктури, а також розвиток професійно-технічної освіти. Гранти ЄС профінансують технічну допомогу для підготовки стабільних та інвестиційно привабливих проєктів, а також управління цими проєктами.
Голова представництва Європейського інвестиційного банку в Україні Жан-Ерік де Загон додав: «Як частина ініціативи Team Europe, ми пишаємося тим, що продовжуємо надавати міцну підтримку Україні та працювати задля громадян та економіки країни протягом 2021 року. Ми інвестували понад пів мільярда євро у критично важливу інфраструктуру, транспорт, освіту, нові робочі місця для українців, а також підприємства малого та середнього бізнесу. Ми не змогли б зробити цього без підтримки наших колег і партнерів в уряді України, Представництві ЄС в Україні та нашої спеціально призначеної команди у Люксембурзі та Києві. Я з радістю чекаю на 2022-й, що стане ще одним чудовим роком партнерства і зростання для України та EIB Global – спеціального підрозділу ЄІБ. Він дозволить нам краще зосередитися на проєктах, які мають значний вплив на місцевому рівні – чи то поширення цифровізації, чи то популяризація відновлюваних джерел енергії, чи то будівництво якісної інфраструктури, що посилює адаптацію до змін клімату».
Ольга Стефанішина, Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, зазначила: «Ми раді бачити результати наявних проєктів в регіонах України та з радістю чекаємо на початок впровадження нових угод, підписаних у 2021 році. Необхідні вакцини від COVID-19, модернізована соціальна інфраструктура, громадські будівлі, екологічний громадський транспорт, нові центри професійної досконалості та сильніші підприємства зроблять вагомий внесок в економічне зростання, соціальний розвиток і стале майбутнє України. Я хочу подякувати ЄІБ і Європейському Союзу за їхню постійну підтримку. Разом ми змінюємо Україну, і це приносить переваги її громадянам і усій Європі».
Від початку своєї діяльності в Україні 15 років тому, ЄІБ інвестував понад 7 млрд євро у державний і приватний сектори країни. Так банк ЄС став одним із найбільших інвесторів у країні. Інвестиції ЄІБ лише у державний сектор сягнули 5,9 млрд євро, що становлять найбільший портфель серед усіх міжнародних фінансових установ, які працюють в Україні.
Захист життів і зміцнення громадського здоров’я під час пандемії COVID-19
У 2021 році ЄІБ перерахував Україні 50 млн євро для забезпечення українців вакцинами від COVID-19 та зміцнення системи охорони здоров’я країни. Ця інвестиція допоможе Міністерству охорони здоров’я закупити вакцини від COVID-19 і профінансувати національний план вакцинації України у 2022 році.
Поліпшення транспортної інфраструктури та міської мобільності для України
ЄІБ виділив 270 млн євро – майже половину від коштів, наданих партнерам в Україні у 2021 році – на відновлення інфраструктури та підвищення рівня авіаційної безпеки Міжнародного аеропорту «Бориспіль». Це ключовий пасажирський і транспортний вузол країни, а також найбільше громадське летовище в Україні, що є ключовою складовою довгострокового економічного розвитку країни.
Щоб підтримати глобальні кліматичні заходи і пом’якшення наслідків зміни клімату в Україні, ЄІБ інвестував 100 млн євро в оновлення тролейбусного парку, а також вагонного парку метрополітену Києва. Фінансування ЄІБ дозволить запустити більш екологічний та енергоефективний електричний транспорт і поліпшити якість повсякденного життя, а також зменшити забруднення кисню та рівень шумового забруднення для понад трьох мільйонів людей у столиці та найбільшому місті України. Це був перший кредит від ЄІБ в Україні, запропонований місту напряму без гарантій від держави.
ЄІБ підтримав три українських міста – Івано-Франківськ, Запоріжжя та Луцьк – за допомогою інвестиційних грантів ЄС загальною сумою у 3,8 млн євро. Ці гранти доповнюють раніше наданий кредит у 200 млн євро від ЄІБ на модернізацію мереж електротранспорту. Кредит ЄІБ і гранти ЄС сприятимуть закупівлі тролейбусів та електробусів, а також розширення тролейбусної мережі у містах завдяки новим маршрутам.
Сучасна освіта для України
У 2021 році ЄІБ спрямував 58 млн євро на підтримку модернізації системи професійно-технічної освіти країни, що вже триває. Інвестиція від банку ЄС принесе безпосередню користь для понад 10000 викладачів і студентів завдяки фінансуванню 9-ти центрів професійної досконалості у 9-ти областях України: Чернігівській, Донецькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Києві, Одеській, Тернопільській, Волинській і Закарпатській.
Ця довгострокова інвестиція від ЄІБ сприятиме перетворенню закладів професійно-технічної освіти на бажаний вибір для молоді, а також прискорить економічний розвиток України, підвищуючи конкуренцію та стимулюючи інновації в країні. Європейський Союз доповнив кредит ЄІБ додатковими 8,5 млн євро у формі грантів, що забезпечать важливу технічну допомогу для ефективної підготовки проєкту, його впровадження і реалізації процедур закупівель.
Підтримка сталої, зеленої, конкурентоспроможної на глобальному рівні економіки, що створює робочі місця
У 2021 році ЄІБ надав 20 млн євро, що доповнили вже наявний кредит з Державним експортно-імпортним банком України (Укрексімбанк), щоб поширити свою підтримку на додаткові підприємства малого та середнього бізнесу в Україні. Це збільшить можливості доступного довгострокового фінансування у місцевій валюті та покращить умови для утримання ліквідності, а також створення і збереження робочих місць для українців.
Підтримка ЄІБ для приватного сектору є різноманітною й охоплює компанії усіх розмірів, що ведуть свою діяльність у ключових секторах національної економіки. ЄІБ надав кредит у 106 млн євро Групі «Епіцентр» на модернізацію сільського господарства і продовольчого забезпечення в Україні. Інвестиція профінансує нові зерносховища та елеватори, сучасне сільськогосподарське обладнання, а також залізничні вагони для транспортування зернових. Це сприятиме ефективному використанню ресурсів, збільшенню продуктивності та зменшенню відходів сільського господарства – це є запорукою сучасного агросектору, конкурентоспроможного на світовому ринку, що фактично зробить вагомий внесок в успішну протидію змінам клімату задля обмеження наслідків глобального потепління.
Гранти на підтримку відновлення соціальної інфраструктури та енергоефективної модернізації в Україні
У 2021 році ЄІБ підтримав Україну, залучивши 16.2 млн євро у формі донорських коштів на підтримку раніше підписаних кредитних угод на відновлення соціальної інфраструктури й енергоефективної модернізації в Україні. Ці кошти охоплюють грант у 7 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства ЄС, що доповнив кредит ЄІБ у 340 млн євро для поліпшення умов проживання та економічної діяльності у регіонах, постраждалих від конфлікту на сході України. Грант ЄС та кошти ЄІБ також підтримають будівництво базової інфраструктури, якої потребують внутрішньо переміщені особи і громади, що їх приймають.
Інший грант технічної допомоги у 5.2 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства ЄС, а також грант у 4 млн євро від багатостороннього донорського фонду E5P, залучені ЄІБ, допоможуть Україні зробити великий крок назустріч вищій енергоефективності громадських будівель по всій країні. Ці гранти сприятимуть належній підготовці та імплементації наданої раніше кредитної угоди у розмірі 300 млн євро від ЄІБ, що має на меті підвищення енергоефективності 1000 громадських будівель, зокрема лікарень, шкіл, культурних центрів і дитячих садків.
EIB Global – діємо глобально задля більшого впливу на місцевому рівні
У січні 2022 року Група ЄІБ запустила EIB Global – спеціально створений підрозділ розвитку. EIB Global використовує усі ресурси Європейського інвестиційного банку, спираючись на його діяльність за межами Європейського Союзу. Структура EIB Global покликана сприяти сильному і зосередженому партнерству з Team Europe.
EIB Global функціонує на основі ефективної співпраці з партнерами та бенефіціарами Групи ЄІБ, з фінансовими установами розвитку та громадянським суспільством. Основна мета – вагоміший вплив фінансування ЄІБ. EIB Global робить Банк ближчим до місцевих людей, компаній та установ.
Посилення партнерства між ЄС і Україною у 2022 році
Європейський інвестиційний банк продовжить підтримувати соціальний та економічний розвиток України у 2022 році завдяки інвестиціям у цифровізацію державних установ, водопостачання та водовідведення, модернізацію метрополітену, а також вуличне освітлення та забезпечення інфраструктурних потреб у регіонах, що зазнали впливу внаслідок відмови України від вугільної енергетики.
ЄІБ також продовжить надавати кредити напряму містам України, підтримуючи стратегію уряду України, спрямовану на фінансову децентралізацію та делегування повноважень.
ЄІБ також надалі сприятиме впровадженню наявних проєктів у країні, щоб ще більше українців змогли скористатися перевагами оновленої соціальної інфраструктури, комфортного громадського транспорту, кращих доріг, енергоефективних громадських будівель, високоякісної освіти, чудових можливостей для ведення бізнесу та чистішого довкілля.