Як правильно оприлюднити рішення органу місцевого самоврядування на офіційному сайті
Серед величезного обсягу публічної інформації найбільш вагомими, а відповідно є найчастіше запитуваними, є рішення органів влади. На рівні місцевого самоврядування йдеться про рішення колегіальних органів влади, як-то ради та виконавчого комітету, та розпорядження голови.
Так, згідно з пунктом 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов’язані оприлюднювати «нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником». Частина одинадцята статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» говорить, що «Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Отже, на органи місцевого самоврядування покладено обов’язок оприлюднювати всі (за незначним винятком) рішення їхніх органів та посадових осіб.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» дає певні настанови щодо того, як це слід робити, наприклад:
- право на доступ до публічної інформації гарантується максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації (пункт 3 частини першої статті 3 закону);
- доступ до публічної інформації здійснюється на принципах вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до Закону (пункт 2 частини першої статті 4 закону);
- розпорядники інформації зобов’язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об’єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію (пункт 6 частини першої статті 14 закону).
Виходячи із вищенаведених норм закону, передбачено, що при оприлюдненні своїх рішень розпорядники повинні подбати, аби доступ до цієї інформації був вільним та максимально простим, а сама інформація достовірною та повною.
Аналізуючи способи для оприлюднення публічної інформації (стаття 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації»), то найбільш простим, вільним, оперативним та таким, що охопить найбільшу кількість громадян, способом є офіційні вебсайти.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає певні вимоги до оприлюднення інформації на вебсайтах розпорядників.
*Перш за все, такі вебсайти повинні бути офіційними.
*По друге, при оприлюдненні на офіційному вебсайті інформації розпорядник зобов’язаний вказувати дату оприлюднення документа і дату оновлення інформації.
Відповідно, найкращим способом забезпечити належний доступ громадян до інформації є варіант оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб через їх публікацію у текстовому форматі безпосередньо на вебсторінці сайту. За таких умов громадяни зможуть вільно знайомитися, копіювати, поширювати інформацію без будь яких обмежень.
Тому закликаємо органи місцевого самоврядування керуватися у своїй роботі кращими практиками та рекомендуємо робити свої офіційні вебсайти зручними та зрозумілими для громадян.
Відділ забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Ізмаїльської райдержадміністрації