ВИКОРИСТАННЯ ПРОСТОЇ МОВИ — ЦЕ ПИТАННЯ ПОВАГИ ДО ЛЮДЕЙ, ЯКІ БУДУТЬ ЧИТАТИ ЦЕЙ ТЕКСТ.
Адже новини, роз’яснення та інші офіційні повідомлення державних органів пишуться саме для того, щоб їх прочитали та зрозуміли люди. І робити їх такими, що потребують додаткового тлумачення — це як робити в автомобілі п’ять педалей, щоб керувати ним було складніше. Коли все на світі намагаються зробити простіше, щоб людям було комфортніше цим користуватися, дивно навмисно писати тексти для людей, які складно зрозуміти.
Україна зробила ще один крок до безбар’єрності, адже Кабінет Міністрів ухвалив рекомендації публічним органам, як подавати інформацію в форматі простої мови і легкого читання.
Ці рекомендації містять поради, використання яких спрощує сприйняття тексту. Вони стосуються великої кількості факторів, в тому числі:
– оформлення тексту (не розміщувати текст на картинках, використовувати шрифт без засічок),
– структури (чітка структура, виділення абзаців, одна думка на речення),
– конкретних слів та формулювань (за можливості менше використовувати специфічні терміни та скорочення, писати числа арабськими цифрами).
Коли говорять про просту мову, зазвичай кажуть, що вона потрібна людям, які недостатньо гарно володіють українською, мають ментальні відмінності, людям літнього віку, людям, які ночували в підвалі, адже піклувалися про своє життя під час повітряних загроз, людям, які знервовані та з інших причин, тому звучить як для нас всіх.
І тепер рекомендація суб’єктам владних повноважень робити свої повідомлення комфортними для сприйняття всіх людей закріплена офіційно. І це важливий крок уперед.