1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ВИХОДЬ НА СВІТЛО –...

ВИХОДЬ НА СВІТЛО – ДЕКЛАРУЙ СВОЮ ПРАЦЮ!

Провідний інспектор відділу з питань праці управління інспекційної діяльності в Одеській області  Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці повідомляє.

Незадекларована праця залишається поширеним явищем і під час війни. Це не тільки підриває соціальну справедливість, але й завдає суттєвої шкоди економіці та обороноздатності нашої країни. Кожна гривня, що не сплачена до державного бюджету, зменшує можливості для фінансування армії, підтримки соціальних програм, модернізації інфраструктури та реалізації інших важливих державних ініціатив.

Сплата податків важлива як ніколи. Кожен, хто вважає себе українцем і громадянином нашої держави має розуміти, що це шлях до вільної, незалежної та економічно сильної держави!

Саме тому з 19 серпня поточного року Державна служба України з питань праці розпочала інформаційну кампанію «Виходь на світло!», яка спрямовується на працівників і роботодавців, які продовжують працювати, але при цьому уникають належного оформлення трудових відносин та сплати податків. Її мета – інформування роботодавців і працівників про вимоги законодавства щодо оформлення трудових відносин, розуміння їх важливості та одночасний моніторинг дотримання цих вимог.

Незадекларована праця в Україні зазвичай проявляється у таких формах:

•  економічна діяльність без державної реєстрації;
•  наймана праця без оформлення трудових відносин;
•  приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та зарплати;
• маскування трудових відносин під іншими формами діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість, оформлення ФОП, тощо).

Зазвичай причинами використання незадекларованої праці є відсутність певних знань та намагання збільшити прибутковість бізнесу через ухиляння від сплати податків та від виконання вимог законодавства. Крім того, працюючи у тіні, такі підприємці не одержують відповідні дозволи або не подають відповідні декларації. Тому споживачі не можуть бути впевненими у якості отриманих товарів або послуг.

Тільки легально працевлаштований робітник має захист від недоброчесного роботодавця. З моменту підписання трудового договору найманий працівник має такі права й соціальні гарантії:

– право на безпечні та здорові умови праці;
– посадові обов’язки зафіксовані в трудовому договорі та посадовій інструкції;
– тривалість робочого часу не може перевищувати 60 годин на тиждень (у період дії військового стану);
– регулярна виплата заробітної плати за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної (на теперішній час державою встановлено мінімальну заробітну плату на рівні 8000 грн), яка виплачується не рідше двох разів на місяць;
– сплачені роботодавцем податки і єдиний соціальний внесок;
– оплачувана щорічна відпустка, додаткова відпустка, відпустка по догляду  за дитиною;
– право поєднувати  навчання з роботою із збереженням заробітної плати;
– виплати у разі хвороби, народження дитини, нещасного випадку, пов’язаного з виробництвом, професійним захворюванням, у зв’язку з безробіттям, належну пенсію.

Роботодавці, які вдаються до використання незадекларованої праці, також наражають себе на значні ризики і можуть бути притягнуті до адміністративної та кримінальної відповідальності, зіткнутися зі значними штрафами.

В умовах повномасштабної війни одним з головних чинників для перемоги є підтримка держави, яка всі свої можливості спрямовує на забезпечення Збройних Сил України.

Тільки задекларована праця забезпечує стабільність і захист для працівників, сприяє розвитку економіки та підвищує обороноздатність нашої країни. Кожен з нас може зробити свій внесок у зміцнення нашої держави, працюючи легально. Тільки разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та процвітаючу Україну!