1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ВІДБУЛОСЬ ЗАСІДАННЯ КОМІСІЇ  З...

ВІДБУЛОСЬ ЗАСІДАННЯ КОМІСІЇ  З ПИТАНЬ  ТЕБ ТА НС

На засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ізмаїльської РВА розглянуто питання щодо запобігання пожежі сухої водно-болотної рослинності на території Стенцівсько-Жебриянівських плавнів Дунайського біосферного заповідника НАН України.
Нагадуємо, що восени відбулась виїзна нарада щодо вирішення проблем стану водойм та водосховищ Ізмаїльського району, на якій було прийнято рішення про першочергові заходи для поліпшення водообміну в Стенцівсько-Жебриянівських плавнях Дунайського біосферного заповідника НАН України, а також про початок (за дорученням голови Одеської обласної державної (військової) адміністрації Максима Марченка) розчищення канала Міжколгоспний (на теперішній час розчищено 1,2 км каналу).
Крім того, на території плавнів в межах території Кілійської та Вилківської міських територіальних громад неодноразово виникало загорання сухої водно-болотної рослинності.
Підрозділи ДСНС через неможливість під’їзду гасили окремі (доступні) осередки пожежі, а також у взаємодії з працівниками Дунайського біосферного заповідника НАН України моніторили ситуацію шляхом об’їзду території та проведення фотозйомки із застосуванням дрона.
Як повідомив директор Дунайського біосферного заповіднику Національної академії наук України Олександр Волошкевич, в результаті безпрецедентної за масштабами пожежі, яка тривала майже 2 місяці, вигоріло 2826 га території плавнів, а сума збитку складає 4,3 млн грн.
Директор заповіднику підкреслив, що зараз існує унікальна можливість промивки плавнів, бо на місті багатьох захаращених заростей, де не могла пройти вода, зараз існують відкриті місця, де може бути краща проточність.
Для покращення стану всієї екосистеми дуже важливим було б винесення цього попіла водою з плавнів.
Якщо завдяки підйому рівня Дунаю та розчистці Парапорського каналу вдасться наповнити плавні, то вода заповнить пустоти, які вперше вигоріли навіть в корінні, і на тривалий час такі пожежі не повторяться.
За інформацією начальника Кілійського міжрайонного управління водного господарства Василя Бабенка, завдяки розчищенню каналу Міжколгоспний забезпечується стабільна водоподача сільськогосподарствам Ізмаїльського, Білгород-Дністровського та Болградського районів для вирощування рису, садів, кукурудзи, винограду, насіння цукрових буряків та інших овочевих культур для споживання на внутрішньому ринку, збільшується пропускна здатність каналу, що, в свою чергу, дозволяє якісніше забезпечувати водообмін в Стенцівсько-Жебриянівських плавнях.
За допомогою каналу Міжколгоспний та каналу Тупиковий здійснюється регулювання водообміну в Стенцівсько-Жебриянівських плавнях, що впливає на водний режим екосистеми даної території.
Для заповнення плавнів водою та досягнення поставленої мети важливо розчистити не тільки канали Міжколгоспний та Тупиковий, а й вхід в Стенцівсько-Жебриянівські плавні.
За результатами засідання Ізмаїльська районна військова адміністрація звернеться до Одеської обласної державної (військової) адміністрації з проханням на позачерговому засіданні Одеської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій доручити Басейновому управлінню водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю силами Кілійського міжрайонного управління водного господарства здійснити розчистку каналів в західній частині Стенцівсько-Жебриянівських плавнів за рахунок палива благодійних організацій.
Заповнення плавнів водою дуже важливе не тільки для відновлення цінного біологічного розмаїття, але має велике господарське значення, бо вони є одною з основних ділянок заготівлі очерету в дельті Дунаю, яка дає багато робочих місць жителям м.Вилкове та навколишніх сіл в найбільш важкий осінньо-зимовий період.  Розчистка Парапорського каналу від сплавин буде мати велике значення також і для захисту рисових чеків та населених пунктів від можливих пожеж з плавнів.