УСКЛАДНЕННЯ ЕПІЗООТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ ЗІ СКАЗУ НА ТЕРИТОРІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
За інформацією Державної установи «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб міністерства охорони здоров’я України», на території Одеської області ускладнилась епізоотична ситуація зі сказу тварин. За результатами моніторингу за І квартал 2025 зареєстровано 208 випадків сказу серед тварин, з яких 96% припали на диких хижаків.
До закладів охорони здоров’я звернулося 896 осіб з приводу укусів тваринами, з них 525 (до 60%) постраждали від укусів безпритульних собак і котів. Мали контакт з хворими на сказ тваринами 16 осіб. Усі вони піддавалися високому ризику зараження вірусом сказу, однак завдяки своєчасному отриманню курсу антирабічної імунізації, змогли уникнути зараження.
Ускладнюють ситуацію воєнні дії, що призводить до значної міграції диких тварин з окупованих територій до Одеського регіону. Це, в свою чергу, сприяє збільшенню щільності поголів’я диких та здичавілих тварин, які не пройшли вакцинацію проти сказу. Зростання кількості таких тварин може створювати загрозу для здоров’я місцевої фауни, а також для людей та домашніх тварин, що потребує термінових заходів для запобігання поширенню вірусу сказу та контролю за ситуацією.
Зважаючи на важливість ефективної міжвідомчої взаємодії, акцентуємо увагу на необхідності оперативного та скоординованого реагування відповідно до принципу «Єдине здоров’я» в рамках здійснення заходів, передбачених Комплексним планом профілактики та боротьби з інфекційними хворобами, спільними для людей і тварин, в Одеській області на 2023-2028 рр., затвердженого протокольним рішенням комісії з питань ТЕБ та НС облдержадміністрації від 04.05.2023 № 4.
З метою мінімізації ризиків передачі вірусу сказу від тварин до людини, ліквідації потенційних його джерел, оперативного та системного підходу до реалізації заходів, спрямованих на запобігання подальшому поширенню сказу серед населення, відповідно до вимог Законів України «Про систему громадського здоров’я», «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про місцеве самоврядування в Україні» райдержадміністраціям та органам місцевого самоврядування запропоновано забезпечити реалізацію заходів щодо профілактики та боротьби зі сказом, передбачених територіальним Комплексним планом профілактики та боротьби з інфекційними хворобами, спільними для людей і тварин.