1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ЩОДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО...

ЩОДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ЗАХИСТ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ У СФЕРІ РЕЛІГІЙНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ»

Зважаючи на те, що Російська православна церква (РПЦ) є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора та співучасницею воєнних злочинів, її діяльність на території України забороняється згідно ЗУ № 3894-ІХ «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» від 20.08.2024 р., відповідно до якого релігійні організації, що пов’язані з РПЦ, повинні вийти з її складу. Для цього їм надаються широкі можливості в межах чітко прописаної процедури, наявність проходження якої перевіряється Державною службою України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). 15 жовтня поточного року Кабінет Міністрів України ухвалив протокольне рішення щодо порядку таких дій. Якщо буде виявлено зв’язки з РПЦ, церкви можуть бути заборонені протягом 9 місяців.

У разі встановлення факту входження до РПЦ ДЕСС надсилає до цієї релігійної організації припис з вимогою вийти зі складу ворожих органів і надати відповідні докази. Таким чином, хоча релігієзнавча експертиза, здійснення якої на початку 2023 року забезпечила ДЕСС, встановила, що Українська православна церква (УПЦ) є частиною РПЦ, це не означає, що заборона діяльності РПЦ тягне за собою автоматичну заборону діяльності УПЦ. У разі відмови виконати припис ДЕСС матиме право звернутися до суду, який і вирішуватиме питання про припинення цієї релігійної організації.

Отже, держава не вимагає від ієрархів УПЦ ані зрадити віровчення православної церкви, ані змінити літургійні, богословські практики чи мову богослужіння, ані перейти на інший літургійний календар. Єдина вимога, на якій наполягає законодавство, — вийти зі складу органів РПЦ, яка є учасником у війні проти України, і оприлюднити офіційні документи і заяви про здійснення цього, а також повідомити про це помісні православні церкви.

Закон є необхідним для нашого суспільства, оскільки захищає конституційний лад, громадську безпеку та основоположні свободи; досягає мети у найменш обтяжливий спосіб, оскільки слідує демократичній процедурі, а також не накладає тягаря на совість віруючих, оскільки підпорядкування Московському патріархату не є складовою вчення православної церкви, і не допускає підпорядкування релігійних організацій України центрам, які спрямовані на знищення української державності, культури, ідентичності.

Україна пишалася і пишається досягненнями у сфері релігійної свободи. У неї не було ані заборонених церков, ані зачинених храмів. Російське вторгнення, в якому РПЦ взяла активну участь, змусило нашу країну захистити себе від зловживання і маніпуляції релігією з боку держави-агресора.