ЩОДО ЗАБОРОНИ СТИХІЙНОЇ ТОРГІВЛІ
В черговий раз Держпродспоживслужба Ізмаїльського району порушує питання щодо стихійної торгівлі в населених пунктах м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі.
Стихійна торгівля вже стала звичним і невід’ємним атрибутом життя особливо в селах, які знаходяться на магістральних автошляхах. Зазвичай, стихійні ринки підтримуються певною частиною суспільства, особливо незаможними верствами населення, тобто — це явище має соціальне походження і виходить із бажання людей зекономити та поласувати чимось домашнім.
Люди неодноразово звертаються з питанням, чому не дозволяють реалізувати продукцію, яку виростили власноруч? На ці та інші запитання відповідає Начальник Ізмаїльського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області – Дмитро ДІМОВ.
— Очевидним є той факт, що з метою захисту споживача якість товару має відповідати загальноприйнятим стандартам і нормативам.
Торгівля на стихійних ринках заборонена, оскільки існує небезпека забруднення харчових продуктів. Такі продукти можуть викликати кишкові захворювання і серйозні харчові отруєння. Особливо м’ясні та молочні продукти, які вимагають особливих умов зберігання. Такі продукти підлягають обов’язковій ветеринарно-санітарній експертизі, яку проводять тільки в атестованих державних установах — лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи на ринках. Це і є гарантією придбання якісної і безпечної продукції для споживача. У цьому напрямку постійно проводяться інформаційні заходи з боку Держпродспоживслужби, спрямовані на те, щоб застерегти споживачів від можливої загрози.
Де саме можна реалізувати продукцію власного виробництва, та як перевіряється її якість?
— На території існуючих у місті Ізмаїл та районі ринків створено достатньо місць для продажу сільськогосподарської продукції тваринного та рослинного походження, а також працюють лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, які і здійснюють контроль за якістю продуктів. Наразі створені всі умови для людей, які хочуть реалізовувати продукцію, виготовлену у своїх підсобних господарствах.
Чому люди не дотримуються правил торгівлі?
— Проблема полягає у небажанні торговців дотримуватися визначеного порядку, мотивуючи це тим, що на узбіччі та тротуарі потік людей інтенсивніший та відсутній ринковий збір. Але ж торгують у невстановлених місцях найчастіше особи, які не вважають потрібним платити податки, що також негативно позначається на дохідній частині місцевого бюджету. Навіть ті, хто може заплатити, пояснюють своє небажання робити це тим, що ціна продуктів зросте, а отже, зменшиться шанс швидко його продати. При цьому якість продуктів ніхто із продавців не гарантує, та й скаржитися не має на кого, адже ні в кого з торгуючих немає табличок про приналежність торгівельних точок.
Які саме найпоширеніші продукти є небезпечними для здоров’я?
— Серед продуктів, які реалізуються з землі, найбільш небезпечними є молоко та молочні продукти. Вживання молочної продукції невідомого походження (відсутні дані про стан здоров’я тварин та результати лабораторних досліджень продуктів) з землі, придбаної у громадян, які не пройшли медогляд та не мають допуску до роботи з харчовими продуктами — прямий шлях до інфекційних захворювань. Ні про яку користь від молока у цьому випадку вже не йдеться, лише про шкоду. Також не можна купувати молоко в пластикових пляшках, які є предметами одноразового використання і мають не завжди відоме.
Як влада бореться зі стихійною торгівлею, та які заходи вживаються з цього приводу?
— Незважаючи на те, що боротьба зі стихійною торгівлею триває та знаходиться під постійним контролем Ізмаїльської районної державної адміністрації, інших контролюючих служб, постійно проводяться рейди-перевірки у складі санітарної та ветеринарної служб, Ізмаїльського відділу поліції головного управління національної поліції в Одеській області. Але цих заходів виявляється недостатньо і проблема стихійної торгівлі залишається невирішеною.
Заходи по ліквідації місць стихійної торгівлі є неефективними не лише через соціально-економічне становище в країні, а й через те, що багато мешканців міста надають перевагу продуктам харчування невідомого походження, які реалізують із землі на вулицях міста. На жаль, покупці не замислюються про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувались. Не лякає наших людей і бруд, що летить на продукти з вулиці, від машин та з-під ніг перехожих.
Купуючи продукцію у невстановлених місцях, як саме можна захистити свої права, у разі отруєння?
— Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Якщо людина отруїться такими продуктами харчування, вона не зможе довести цей факт, бо немає суб’єкта, якому можна пред’явити звинувачення.
В зв’язку з послабленням карантину, дозволили працювати ринкам з продажу продовольчих та непродовольчих товарів. Продаж товарів в інших місцях – це є стихійна торгівля, яка відноситься до адміністративних правопорушень, передбачених ст. 160 Кодексу України про адміністративні порушення – «Торгівля з рук у невстановлених місцях» (тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої), і ст. 164 цього ж Кодексу – «Порушення правил підприємницької діяльності» (тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої).У відповідності зі ст.255 КУПАП право застосовувати заходи до порушників надано посадовим особам органів міністерства внутрішніх справ.
Для припинення розгортання осередків стихійної торгівлі застерігаємо наших громадян від здійснення торгівельної діяльності у невстановлених для цього місцях, що може призвести до накладання значних штрафів та втрати товару.
Звертаємось і до мешканців громад Ізмаїльського району та міста Ізмаїл не купувати товари у людей, які пропонують свою продукцію не у визначених для торгівлі місцях, адже вона є потенційно небезпечною, так як не пройшла контролю якості і може нести загрозу здоров’ю.
Законом України «Про благоустрій населених пунктів» стихійна торгівля – ЗАБОРОНЕНА!
Начальник Ізмаїльського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Дмитро ДІМОВ