1. /
  2. Новини
  3. /
  4. ЩОДО СТАНУ ОЗЕР ТА...

ЩОДО СТАНУ ОЗЕР ТА ШЛЯХІВ ФІНАНСУВАННЯ ЇХ ПРИМУСОВОГО ПОПОВНЕННЯ

Стан озер та можливі шляхи фінансування їх примусового поповнення неодноразово були темою обговорювань: інтенсивний забор води з озер Катлабух та Китай на зрошення та господарські потреби мешканців Ізмаїльського району при відсутності опадів та з урахуванням випаровування з поверхні озера посилюють загрозу різкого підвищення мінералізації води та, як наслідок, – засолення ґрунту, погіршення якості земель та значного зниження врожайності на зрошувальних землях Ізмаїльського району.

Ситуація з рівнем води в озерах дійшла до критичної – в озері Китай він вже перетнув рівень мертвого обʼєму. І на позачерговому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної військової адміністрації, яке 14 липня провів начальник Одеської ОВА Максим Марченко, було прийнято рішення про виділення коштів.

Робота насосної станції «Кофа» Кілійського міжрайонного управління водного господарства стартувала 23 липня: протягом двох місяців буде наповнюватися озеро Китай, рівень якого становить лише 33-34 см при показниках мертвого обʼєму в 60 см.

За означений період планується наповнити озеро до критичної відмітки.

Також Кілійське міжрайонне управління водного господарства почало за допомогою спеціальної техники зменшувати замулення транспортуючого каналу «Міжголгоспний» – щоб при першій можливості Дунай почав природньо поповнювати Китай.

Озеро Катлабух сьогодні примусово наповнюється головною насосною станцією Суворовської зрошувальної системи Ізмаїльського управління водного господарства. Насосну станцію не зупиняли, але для подальшої її роботи необхідне було фінансування (рішення щодо виділення якого і було прийнято на засіданні ТЕБтаНС 14 липня). Фактичний рівень води в озері складає 86 см при рівні мертвого обʼєму 70 см.

Питання щодо фінансування вирішувалось швидко на рівні Одеської обласної військової адміністрації. Кошти виділені, закачка води проводиться.

Озеро Катлабух — заплавне озеро лиманного типу у низов’ях Дунаю на його лівому березі, відділене від річки дамбою, функціонує у режимі водосховища.

У зв’язку з відсутністю опадів і низьким рівнем Дунаю протягом усього поливного періоду 2022 року ситуація по озеру Катлабух залишається критичною.

Озеро є найбільшим джерелом меліорації в Ізмаїльському районі та живить озера Саф’яни та Лунг, Старонекрасівські плавні, Лощинівське та Кам’янське водосховища та ставок Покровський, з яких здійснюється забір та подача води на зрошувальні площі району.

На озерах Катлабух, Саф’яни та Лунг розташовані селище Суворове, села Стара Некрасівка, Кислиця, Багате, Утконосівка, Першотравневе, Саф’яни, які здійснюють забір води на господарські потреби та на зрошення сільськогосподарських культур.

Водойма має вирішальне значення для живлення сільгоспугідь та ведення господарської діяльності місцевих жителів. Слід також зауважити, що від рівня води в озері залежить рівень підземних вод, що напряму впливає на наповнення колодязів та артезіанських свердловин, з яких населення використовує воду на господарські потреби.

Озеро Китай – водоналивне прісноводне озеро заплавно-лиманного типу, яке розташоване в Ізмаїльському районі в пониззі ріки Дунай.

Від заплави ріки Дунай озеро відокремлене дамбою, функціонує у режимі водосховища. На березі озера розташовані села Василівка, Приозерне, Фурманівка, Новоселівка, Червоний Яр, Старі Трояни, Муравлівка, Комишівка, для яких життєво важливим є встановлений рівень та стан води в озері Китай. Водойма також має вирішальне значення для ведення господарської діяльності місцевих жителів. Від рівня води в озері залежить рівень підземних вод – населення для господарських потреб використовує воду з колодязів та артезіанських свердловин, інших водних джерел в даній місцевості немає.

На водосховищі здійснюється рибогосподарська діяльність, але стан водойми на даний час унеможливлює проведення рибогосподарської діяльності в повному обсязі.

Маловодність озера призводить до замулення дна озера, тим самим збільшується вміст забруднюючих речовин, підвищується рівень мінералізації води та надмірне зростання небажаної водної рослинності, мікроорганізмів, через що відбувається зниження нересту риби, вимирання та зникнення цінних видів риб.