ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ДЕЗІНФЕКЦІЇ ТА ДЕРАТИЗАЦІЇ У ЗВ’ЯЗКУ ЗІ СПАЛАХОМ АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ В ІЗМАЇЛЬСЬКОМУ РАЙОНІ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Ізмаїльська районна державна (військова) адміністрація та Ізмаїльське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області повідомляють щодо необхідності обов’язкової дезінфекції та дератизації у зв’язку зі спалахом африканської чуми свиней (АЧС) в Ізмаїльському районі Одеської області.
Збудник хвороби АЧС — ДНК вірус, який є стійким до широкого спектру температур і кислотно-лужного середовища. Вірус АЧС зберігається життєздатним:
– у м’ясі від хворих тварин — до 155 днів;
– у гної та ґрунті — до 3-х місяців;
– у трупах свиней — до 2,5 місяців;
– у копчених м’ясопродуктах — до 6 місяців;
– у солонині — до 1 року;
– у замороженому м’ясі — до 3 років.
Дезінфекція відіграє основну роль у системі ветеринарно-санітарних заходів. Зважаючи на велику кількість мікроорганізмів, присутніх в господарствах усіх форм власності, які вирощують свиней, вона є невід’ємною частиною технологічного циклу виробництва і націлена на знищення умовно-патогенної мікрофлори та профілактику інфекційних хвороб тварин.
Основна мета дезінфекції – розірвати епізоотичний ланцюг шляхом унеможливлення передачі збудника хвороби від джерела інфекції до сприйнятливого організму.
Щоб вона була ефективною, потрібно ретельно підібрати дезінфікуючий засіб. В іншому випадку неякісна дезінфекція може спричинити виникнення інфекційних захворювань тварин і навіть повну втрату поголів’я. Це особливо актуально в умовах поширення африканської чуми (АЧС) свиней.
УВАГА! Звертаємо увагу керівників господарств усіх форм власності населених пунктів, які входять до зони захисту та зони нагляду, Саф’янівської сільської ради: с. Комишівка, с. Муравлівка, с. Вишневе; Катлабузьської селищної ради: селище Катлабух, с. Приозерне та Кілійської міської ради: с. Червоний Яр, с. Василівка, околиця м. Кілія (п. Омарбія), які утримують свиней, щодо необхідності обов’язкового проведення дератизації, що передбачено Планом заходів щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання африканської чуми свиней на території Ізмаїльського району Одеської області, затвердженого Протоколом Ізмаїльської районної державної надзвичайної протиепізоотичної комісії від 20.11.2024 №15.
Дератизація – це комплекс заходів для знищення гризунів (щурів, мишей та ін.).
Всі методи, що застосовуються в дератизації, поділяються на запобіжні та винищувальні. Попереджувальні методи засновані на створенні умов, що перешкоджають проникненню гризунів у приміщення.
Винищувальні методи спрямовані на знищення гризунів. Вони в свою чергу поділяються на механічні/фізичні, хімічні і біологічні.
Хімічний: використання отруєної приманки. Сутність хімічного методу полягає в отруєнні гризунів отруйними речовинами — ратицидами. Ефективними ратицидами є фосфід цинку, ратиндан, зоокумарин, сульфат талію, тіосемікарбазід, карбонат барію, фторацетамід та ін.
Фізичний: вилов за допомогою спеціального знаряддя лову. Механічний спосіб полягає в застосуванні різних видів капканів, пасток, мишоловок, вершів та ін.
Біологічні способи полягають у використанні різних бактеріальних культур в рідкому або твердому вигляді, що додаються до принад, тим самим викликаючи серед тварин епізоотію.
Для ефективності дератизації винищувальні заходи необхідно поєднувати з профілактичними, спрямованими на створення несприятливих умов для гніздування і розмноження гризунів, а також на їх можливість проникнення в приміщення.