РОЛЬ І ПЕРЕВАГИ ПРОБАЦІЇ
Пробація не лише контролює поведінку правопорушників, залишених судом у суспільстві, але й надає їм необхідні консультації і підтримку, що допомагають змінити поведінку і не вчиняти в подальшому правопорушень. За багато років існування пробація довела ефективність покарань без позбавлення волі для певних категорій порушників закону. Пробація сприяє справедливому вироку, який дозволяє не втратити те позитивне, що є в порушника закону, відшкодувати завдані збитки та виправити проблеми, що сприяли злочинній поведінці.
Пробація – більш перспективна та логічна схема виконання покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією порушника до змін без вилучення його із суспільства, є дієвою альтернативою покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі.
Пробація передбачає цілу систему заходів спрямованих не лише на виконання покарання, а й на реабілітацію людини, щоб разом з нею усунути ті чинники, які мали вплив на її протиправну поведінку та заохотити таку людину до позитивних змін, щоб потім допомогти їй змінитися. Головним гаслом пробації є «Пробація – це можливості для змін».
Також має відмінність нагляд, який здійснює пробація від нагляду за виконанням покарання, пов’язаного з позбавленням волі. Ця відмінність полягає в тому, що окрім контролю, пробація ще й підтримує та консультує. Разом з засудженим складається план розв’язання його проблемних питань та необхідних змін, тобто людина показує свою готовність змінитися, а пробація пропонує їй допомогу у розв’язанні питань, які вона сама не може вирішити або не знає, яким шляхом може це зробити.
Отже, підсумовуючи, можна зазначити, що пробація має переваги від утриманням засудженого в умовах ізоляції, які полягають у можливості змінити порушника, тим самим, зменшивши ризик вчинення ним повторного правопорушення та залишити суспільству особу, яка зможе бути корисною для нього.