ПРОЦЕС РЕФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОГО МЕЛІОРАТИВНОГО СЕКТОРУ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ
31 січня 2023 року проведено установчі збори та утворено першу в Україні організацію водокористувачів у зоні осушення, в межах Теснівської осушувальної системи, яку назвали «Лесині джерела».
Ініціатором її створення стало фермерське господарство «Аделаїда», яке вирощує сільськогосподарські культури у Звягельському районі Житомирської області. Мотивуючи своє рішення представники фермерського господарства зазначають, що ті культури, які ними вирощуються є вимогливими до вологи та потребують необхідності здійснення водного регулювання на полях протягом усього періоду вирощування.
Осушувально-зволожувальні системи, однією з яких є Теснівська – це системи подвійного регулювання, що поєднують функції осушення та зрошення. Це дозволяє регулювати водно-повітряний режим ґрунту не лише відведенням поверхневих вод та зниженням рівня ґрунтових вод, а й подачею води для зволоження ґрунту в періоди з недостатньою для розвитку посівів кількістю опадів.
Набуття права самостійного управління інфраструктурою Теснівської осушувальної системи новоствореною ОВК надасть можливість аграріям суттєво збільшити площі сільськогосподарських земель з регульованим водним режимом, дозволить гарантовано отримувати стабільні врожаї картоплі, гречки, пшениці, ріпака тощо. А також дасть змогу залучати інвестиції у сферу водокористування та застосовувати нові енерго- та водоощадливі технології.
«Протягом останніх років в умовах змін клімату зацікавленість сільгоспвиробників до використання земель у межах осушувально-зволожувальних систем постійно зростала. У першу чергу це стосувалось Українського Полісся. Водночас отримання високих та стабільних врожаїв сільськогосподарських культур у межах осушувально-зволожувальних систем можливе лише при регулюванні оптимального водно-повітряного режиму ґрунтів протягом всього вегетаційного періоду. Підтвердженням такої зацікавленості і є реальний крок у вигляді рішення аграріїв створити ОВК в межах Теснівської осушувальної системи», – коментує Тарас Кот, перший заступник Голови Держрибагентства.
Детальніше
Площа осушення Теснівської осушувальної системи складає 4197,3 га, з них 2905,1 з гончарним дренажем. Також до системи належать 68 гідротехнічних споруд, а протяжність каналів водогосподарської мережі складає 109,7 км.