ПРЕДСТАВНИКИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У ТРЕНІНГАХ ЩОДО НАБЛИЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ДО ПРАВА ЄС
Працівники Секретаріатів Комітетів та Дослідницької служби Верховної Ради України (ВРУ) беруть участь у євроінтеграційних тренінгах, які спільно проводять Програма USAID «РАДА: наступне покоління» та проєкт ЄС «Association4U» на тему «Наближення законодавства України до права ЄС: принципи та інструменти». Це дводенні інтерактивні семінари, під час яких представники ВРУ поглиблюють свої знання про право Європейського Союзу, обговорюють його у контексті української євроінтеграції та розглядають корисні інструменти і найкращі практики адаптації національного законодавства.
Загалом для участі в тренінгах зареєструвалися понад 70 працівників Секретаріатів Комітетів та Дослідницької служби ВРУ. Задля зручності та активнішої залученості до процесу обговорення учасників розділили на дві групи. Для першої онлайн-воркшопи відбуваються 3-4 жовтня, для другої – 10-11 жовтня. Також згодом планується коротка сесія для народних депутатів України, які є членами підкомітетів з питань євроінтеграції.
Перший раунд тренінгів 3 жовтня відкрив заступник Керівника Апарату ВРУ – керівник Головного юридичного управління Михайло Теплюк. Він наголосив, що якісне і системне наближення національного законодавства до права ЄС є одним з пріоритетів парламенту. Про це зокрема свідчить і постанова №2483-IX від 28 липня, відповідно до якої комітети ВРУ створили у своєму складі спеціальні підкомітети з питань адаптації законодавства України до положень права ЄС та виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
Також Михайло Теплюк зауважив, що під час створення євроінтеграційних підкомітетів конкурси на нові посади не проводилися і штат не збільшувався, тому відповідні посадові обов’язки поклали на працівників Секретаріатів Комітетів. Тож нині задля успішного виконання завдань вони потребують спеціалізованих знань у сфері європейської інтеграції.
Саме тому, на думку Михайла Теплюка, фахові тренінги з питань права ЄС стали для Апарату ВРУ не лише актуальними, а й необхідними: «Це початок роботи, оскільки процес адаптації законодавства країни до законодавства ЄС – це завдання, яке виконуватиметься не один день. Я вірю, що спільними зусиллями ми впораємся з цим надзвичайно відповідальним історичним завданням, яке стоїть перед нинішнім поколінням українців. Питання адаптації законодавства буде виконане на належному рівні».
Провідний експерт проєкту ЄС Association4U із апроксимації законодавства Цезар Херма, який проводить тренінги для працівників ВРУ, вважає, що адаптація українських законів – це масштабне завдання: «У рамках вступу до ЄС майже всі сфери українського законодавства більшою чи меншою мірою вимагатимуть наближення до права ЄС. Це означає, що Верховна Рада частіше й інтенсивніше працюватиме з правовими актами ЄС, що, у свою чергу, потребує зміцнення її інституційної та експертної спроможності».
Учасників також привітали й міжнародні партнери, які організовують євроінтеграційні тренінги для Верховної Ради. Директор Офісу USAID з питань демократії та управління Марк Еллінґштад заявив: «Наша програма «РАДА: наступне покоління» спрямована на те, щоб інституційна та аналітична спроможності парламенту дозволяли ефективно розглядати та ухвалювати законодавчі акти». А керівник відділу Належного врядування та верховенства права Представництва ЄС в Україні Ксав’є Камю зауважив: «Сьогоднішні тренінги знаменують собою початок безперервного навчального процесу, під час якого представники Парламенту можуть набути експертизи щодо права ЄС та методів наближення законодавства. Це важливо, оскільки допомагає краще готувати якісні закони і контролювати їхнє виконання».