ПОВІНЬ, ПАВОДОК… ЯК ДІЯТИ?
Ізмаїльська районна державна (військова) адміністрація та Ізмаїльське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби повідомляють.
Повінь – це затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, що викликається значним, відносно тривалим підвищенням рівня води і спостерігається щороку в один і той же сезон.
Паводок – швидке тимчасове підняття рівня води в річках внаслідок танення снігу, сильних дощів, обвалу в горах та ін.
При підтопленні шаром води значної площі землі відбувається руйнування будівель, доріг, комунікацій, загибель тварин. Надходження змивів з сільськогосподарських площ призводить до масового забруднення води, потрапляння у воду мінеральних добрив, нечистот, побутового сміття, мертвих тварин, забруднення нафтопродуктами, фенолами, формальдегідами та іншими речовинами.
Розмивання вигрібних ям, каналізаційних систем, підтоплення скотомогильників, тваринницьких ферм, цвинтарів, пошкодження вододжерел, забруднення харчових продуктів створюють умови для виникнення гострих інфекційних захворювань, зокрема особливо небезпечних. Насамперед (від кількох днів до 2-х тижнів) можуть виникнути спалахи бактеріальної кишкової інфекції (шигельоз, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції) та вірусні кишкові інфекції (ентеровірусна, ротавірусна, аденовірусна інфекції). Не виключена захворюваність на черевний тиф, паратифи А і В, вірусні гепатити А і Е. Можлива захворюваність на лептоспіроз, ентеровірусні менінгіти, сибірку, туляремію.
Так само починається активна міграція гризунів (носіїв інфекцій) із затоплених територій у житлові будинки та споруди, через що значною мірою зростає ризик зараження людини природно-осередковими інфекціями.
Мишоподібні гризуни є переносниками понад двадцяти інфекційних та глистних захворювань (лептоспіроз, туляремія, чума, кліщовий енцефаліт, сальмонельоз, ієрсиніоз та ін.), на які можуть хворіти людина та домашні тварини.
Всі процеси, що підсилюють фільтрацію води через ґрунт, ведуть до погіршення якості води, в т.ч. у відкритих водоймах, якими в Ізмаїльському районі є р. Дунай та придунайські озера (Ялпуг, Котлабух та ін.). Під час паводку слід відмовитися від застосування води з р. Дунай у господарсько-побутових цілях, тому що на своєму шляху вода змиває все і містить бруд, нечистоти, отрутохімікати з полів, трупи тварин.
Можлива загроза поширення гострих кишкових та паразитарних інвазій водним шляхом, особливо при використанні води з водойм, при купанні, при митті овочів, митті рук. Це в першу чергу стосується таких інфекційних захворювань, як черевний тиф, дизентерія, гострі кишкові інфекції вірусної етіології.
Після підтоплення населенню необхідно очистити та прибрати прибудинкову територію від принесеного паводком сміття, провести огляд можливого проживання гризунів, провести при можливості дератизаційні заходи. Необхідно також провести знезараження вмісту дворових вбиралень, очищення шахтних колодязів та дезінфекцію води у них.
При вживанні овочів та фруктів у сирому вигляді необхідно ретельно промивати їх водою та обдавати окропом, воду для пиття – кип’ятити.
При заготівлі та перевезенні сіна, соломи, кормів, дров з лісу, при роботі на садовій ділянці населенню необхідно дотримуватись правил особистої гігієни – працювати в рукавицях, використовувати медичну маску або марлеву пов’язку, що захищає рот і ніс, не курити і не приймати їжу під час роботи, а після її закінчення ретельно мити руки з милом.