ПОРАДИ КЕРІВНИКАМ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ БЕЗПЕЧНОГО ПРОВЕДЕННЯ ВЕСНЯНО-ПОЛЬОВИХ РОБІТ
Ізмаїльська райдержадміністрація звертає увагу на основні небезпечні фактори під час проведення весняно-польових робіт та надає поради керівникам щодо їх належної організації.
Після зимового періоду значно зростають обсяги виконуваних робіт, у тому числі й підвищеної небезпеки. Відповідно й зростає кількість осіб, що беруть участь у виконанні цих робіт, у т. ч. за рахунок сезонних та тимчасово залучених працівників.
Професійні фактори, небезпечні для здоров’я – несприятливі погодні умови, шум, вібрація, пил, рухомі елементи машин та механізмів, хімічні речовини (пестициди, агрохімікати), фізичні і нервово-психічні навантаження, незадовільна організація праці та робочих місць тощо.
Нещасні випадки в полі найчастіше трапляються під час експлуатації самохідних машин: колісних тракторів та вантажних автомобілів. Однією із причин настання нещасних випадків у сільському господарстві є неуважність і порушення працівниками простих норм безпеки праці під час виконання механізованих процесів.
В останні роки переважна більшість нещасних випадків в АПК стається через чотири основні події:
- наїзд транспортних засобів на працівника;
- обрушення, обвалення предметів, матеріалів,
- падіння під час пересування,
- дорожньо-транспортні пригоди як на території підприємства, так і на дорогах загального користування.
Контакт із небезпечними факторами на роботі може спричиняти нещасні випадки та погіршення стану здоров’я або професійні захворювання.
В умовах воєнного стану на території України з’явились нові ризики та труднощі для працівників агросектору – загроза втрати людського потенціалу через артилерійські обстріли, бомбардування, міни, вибухонебезпечні предмети.
На сьогодні приблизно третина земельного фонду України знаходиться в зоні ризику, де роботи з обробітку землі необхідно розпочинати після проходження процедури щодо очищення території від операторів протимінної діяльності до місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Роботи на відкритих територіях повинні проводитися переважно в денний час і не бути довготривалими у зонах, прилеглих до ведення бойових дій.
Не нехтуйте сигналом «Повітряна тривога!». У разі виникнення загрози бойових дій, потрібно припинити проведення будь-яких робіт, обмежити до мінімуму пересування відкритою територією, пройти до захисних споруд або іншого придатного для захисту укриття.
Перед виходом з укриття, тільки після сигналу «Відбій повітряної тривоги!», потрібно вжити усіх заходів щодо належної організації безпечного виконання робіт та пересування визначеними маршрутами.
Постійно стежте за оповіщеннями, що надсилаються за допомогою засобів зв’язку (зокрема мобільного телефону), щодо наявності загрози бойових дій та інформуйте про можливу небезпеку працівників, які перебувають поруч.
З метою організації безпечних та здорових умов праці працівниками, задіяними у весняно-польових роботах, роботодавець зобов’язаний забезпечити:
- проходження працівниками попереднього або періодичного медичного огляду;
- проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- проведення інструктажів з охорони праці залежно від підстав та обставин (вступний, первинний, повторний, позаплановий, цільовий);
- проходження новоприйнятими працівниками, у тому числі тимчасово залученим до виконання сезонних робіт, стажування не менше 2-15 змін;
- ознайомлення працівників із затвердженими технічними/технологічними картами (схемами) робіт, з усіма аспектами безпечної організації виробничих процесів, у тому числі руху та розміщення машин, агрегатів, транспортних засобів, зон відпочинку на полях; руху транспорту по території підприємства, виконання вантажно-розвантажувальних робіт;
- забезпечити працівників засобами індивідуального захисту.
Більше цікавої інформації з питань безпеки праці ви можете переглянути за посиланнями:
Сайт Держпраці https://dsp.gov.ua/
Інформаційний портал https://www.pratsia.in.ua/safe_work.php
Безпечна та задекларована праця – це ваше здорове та стабільне майбутнє!