ОСОБЛИВОСТІ ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО АДМІНІСТРАТИВНУ ПРОЦЕДУРУ»
Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» 13 лютого було організовано проведення діалогового заходу на тему: «Особливості імплементації Закону України «Про адміністративну процедуру» в органах місцевого самоврядування», в якому взяли участь посадові особи органів місцевого самоврядування району та працівники відділу забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Ізмаїльської районної державної адміністрації.
⠀
Були обговорені основні виклики у реалізації Закону України «Про адміністративну процедуру» (ЗАП), який вступив в дію з 15 грудня 2023 року. На підставі заяв, які надійшли від фізичних, або юридичних осіб, за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт. Закон висуває вимоги до адміністративного акту, недотримання яких призводить до наслідків, передбачених ЗАП. Також прийнятий Закон значно розширяє права фізичних та юридичних осіб, порушення яких може стати підставою для оскарження дій, бездіяльності та рішень адміністративного органу.
⠀
Місцева рада є адміністративним органом, який не має адміністративного органу вищого рівня. Відповідно місцева рада може мати статус суб’єкта розгляду скарг, якщо при ній буде утворено комісію з розгляду скарг. Для цього місцева рада має прийняти відповідне рішення. У випадку, коли комісія з розгляду скарг не утворена, скарга на рішення місцевої ради, як адміністративного органу має подаватися до суду.
⠀
Зазначено, що у разі зупинення чи закриття адміністративного провадження адміністративний орган (в тому числі колегіальний) повинен прийняти відповідне рішення.
⠀
Відповідно до ч 1. ст. 80 ЗАП скарга на адміністративний акт може бути подана протягом тридцяти календарних днів з дня доведення його до відома особи, яка була учасником адміністративного провадження щодо прийняття зазначеного акту. Шестимісячний строк позовної давності, визначений частиною другої стаття 122 КАС України, застосовується при зверненні до адміністративного суду.
⠀
В ході обговорення було багато запитань, які стосуються розгляду адміністративних справ, прийняття адміністративним органом відповідних рішень, залишення заяв без розгляду, відмови та оскарження відмов.