НА ВОДОСХОВИЩАХ ЯЛПУГ-КУГУРЛУЙ ТА КАТЛАБУХ ВСТАНОВИЛИ ШТУЧНІ НЕРЕСТОВІ ГНІЗДА
3 квітня 2025 року комісією з контролю за проведенням робіт з поліпшення умов природного відтворення водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) відповідно до Порядку штучного розведення (відтворення), вирощування водних біоресурсів та їх використання, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.08.2022 р. № 622 здійснено контроль за встановленням 150 нерестових гнізд на озерах Ялпуг-Кугурлуй, що розташовані на південному заході Одеської області між м. Болград і м. Ізмаїл, та 400 нерестових гнізд на озері Катлабух, а також за проведенням поліпшення та розширення нерестовищ туводних риб на площі 15 га, розчищення каналів і проток з виїмкою ґрунту в обсязі 200 м3 .
До складу комісії увійшли представники Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу, Управління Державного агентства з меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, Ізмаїльського і Болградського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, Ізмаїльської районної державної лікарні ветеринарної медицини, Саф’янівської сільської ради. Від Ізмаїльської райдержадміністрації в контролі за встановленням нерестових гнізд взяла участь начальник відділу економіки, агропромислового розвитку та екології Ольга Мінюк.
Нерестові гнізда були встановлені на базі АРК «Придунайська Нива» та ТОВ «Репіда».
Штучні нерестові гнізда – унікальний спосіб поліпшити екологічні умови водойм для відтворення риб. Експлуатація конструкцій нерестових гнізд ґрунтується на використанні біологічних особливостей нересту риб, реалізовується в кілька етапів з урахуванням кліматичних, гідрологічних і температурних факторів водойм. Конструкції гнізд захищають ікру від загибелі, характеризуються високою ефективністю освоєння субстрату та підвищеним виходом життєздатної молоді риб. Через універсальну конструкцію гнізда не схильні до перепадів рівня води, а відкладена на них ікра добре прогрівається і освітлюється.
Керівник ТОВ «Репіда» Віктор Кіліян зазначив, що при встановленні штучних нерестовищ враховують особливості біології тих видів риб, для яких їх створюють. При цьому беруть до уваги чинники середовища, що впливають на нерест і нормальний розвиток ембріонів: температурний режим, вміст у воді розчиненого кисню, глибина, характер нерестового субстрату тощо. Встановлені нерестові гнізда призначені для судака.
Застосування штучних нерестовищ є одним із традиційних заходів з покращення умов природного відтворення водних біоресурсів. Проведені заходи допоможуть підвищити рибопродуктивність водойм нашого краю.


