МЕТОДИ БОРОТЬБИ З ГРИЗУНАМИ
Ізмаїльська районна державна адміністрація та ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформують про заходи боротьби з гризунами.
Одним з найефективніших напрямків боротьби з лептоспірозом – інфекцією, спільної для людини та тварин, в т.ч. гризунів, є проведення дератизаційних заходів – боротьби з переносником збудника лептоспірозу та інших інфекційних хвороб – гризунами.
Дератизація, тобто боротьба з гризунами, проводиться різними методами:
1️⃣ Механічним — шляхом використання капканів, пасток, це найдоступніший метод для населення. Його також бажано використовувати в дитячих закладах, на харчових підприємствах. Ефективність цього методу залежить від місць встановлення знарядь лову гризунів, вибору приманки.
2️⃣ Хімічний – найбільш розповсюджений та ефективний метод боротьби з гризунами, полягає в використанні проти них отруйних речовин, так званих ратицидів. Всі хімічні засоби дератизації (дезінфекції, дезінсекції), які використовуються, повинні бути зареєстровані в Україні в встановленому порядку та мати висновок щодо якості, безпечності та ефективності деззасобу (ст. 48 Закону України «Про систему громадського здоров’я»).
Види і порядок проведення дезінфекційних (дератизаційних, дезінсекційних заходів) згідно зі статтею 23 Закону України «Про систему громадського здоров’я»:
1) профілактичні дезінфекційні заходи — проводяться у житлових, виробничих, навчальних, санітарно-побутових та інших приміщеннях, будівлях і спорудах, на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, в інших можливих місцях розмноження переносників збудників інфекційних хвороб. Профілактичні дезінфекційні заходи проводяться не менше двох разів на рік (навесні та восени) суб’єктами господарювання на підставі відповідних договорів з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності або з фізичними особами;
2) поточні дезінфекційні заходи — систематично проводяться декілька разів на день залежно від епідемічної ситуації у закладах охорони здоров’я, на об’єктах громадського харчування та на підприємствах харчової промисловості, у приміщеннях масового перебування людей (зокрема на підприємствах побутового обслуговування населення, у закладах освіти, закладах культури тощо), а також у житлових приміщеннях під час перебування в них хворих на інфекційні хвороби чи носіїв збудника інфекційних хвороб;
3) заключні дезінфекційні заходи — проводяться в осередку інфекційної хвороби після видалення з нього джерела інфекції.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про систему громадського здоров’я», суб’єкти господарювання та громадяни забезпечують проведення профілактичних дезінфекційних заходів у житлових, виробничих та інших приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи надані в користування, здійснюють інші заходи з метою обмеження популяції гризунів і комах у таких приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках.
Важливе значення в боротьбі з гризунами мають також санітарно-гігієнічні заходи, які полягають в своєчасному збиранні та видаленні сміття, підтриманні належного санітарного стану територій та приміщень, зберіганні продуктів в недоступних для гризунів місцях та санітарно-технічні заходи, які передбачають створення гризунонепроникності житлових будинків та приміщень різного призначення (захист вікон та отворів підвальних приміщень металевими сітками, використання для будівництва суцільних блоків тощо).
Для проведення профілактичної дератизації (боротьби з гризунами), дезінсекції (боротьби з комахами) можна звертатись та укладати договір на проведення робот до:
👉 КП Ізмаїльської міської ради «Житсервіс» за адресою м. Ізмаїл, вул. Болградська, 98;
👉 до підрозділів Дунайського басейнового відділу ВП СОТ та на ВТ ДУ «Одеський ОЦКПХ МОЗ» в м. Ізмаїл (вул. Запорозьких козаків, 85), м. Рені (вул. Соборна, 211), м. Вилкове (вул. Української Армії, 13).