КЛЮЧОВІ ПІДСУМКИ ПОЗАЧЕРГОВОГО САМІТУ ЛІДЕРІВ ЄС ЩОДО УКРАЇНИ
В межах позачергового засідання у Брюсселі Європейська Рада підтвердила непохитну прихильність продовженню надання потужної підтримки Україні та її народу стільки, скільки буде потрібно
Ключові підсумки щодо подальшої фінансової підтримки України:
Для забезпечення стабільної, передбачуваної та стійкої фінансової підтримки України до 2027 року, її відновлення та модернізації, а також поступовій інтеграції до ЄС буде створено Ukraine Facility (Український фонд) на період 2024-2027 років.
Загальна сума коштів, наданих з Фонду, не перевищуватиме 50 млрд євро, з яких:
33 млрд євро у вигляді спеціальних кредитів для фінансової допомоги Україні до кінця 2027 року;
17 млрд євро у формі безповоротної підтримки.
Європейська Рада наголосила на необхідності посилення зусиль України з відновлення в межах Плану Уряду, який визначатиме порядок реформ та залучення інвестицій в Україні на шляху до вступу в ЄС.
Передумовою підтримки України є продовження підтримки і поваги Україною ефективних демократичних механізмів, включно з багатопартійною парламентською системою та верховенством права, а також гарантій поваги до прав людини, зокрема прав національних меншин (спільнот).
При впровадженні Ukraine Facility Єврокомісія та Україна мають вжити усіх належних заходів для захисту фінансових інтересів ЄС, зокрема, щодо запобігання та протидії шахрайству, корупції, конфліктів інтересів тощо.
Європейська Рада відіграватиме ключову роль в управлінні Ukraine Facility. Рішення щодо ухвалення й внесення змін, а також затвердження та призупинення виплат на основі відповідних оцінок та пропозицій Єврокомісії буде прийматись кваліфікованою більшістю голосів Ради.
Європейська Рада щороку проводитиме дебати щодо реалізації Програми, на основі річного звіту Єврокомісії про реалізацію Ukraine Facility,
«Вітаємо рішення Європейської Ради забезпечити надійну фінансову підтримку Україні. Це потужний крок, який демонструє силу європейської єдності та солідарності. Вдячні Президенту Шарлю Мішелю та 27 європейським лідерам за підтримку України у цій екзистенційній боротьбі за майбутнє та безпеку Європи», – прокоментувала рішення Ольга Стефанішина.
Разом з тим, Європейська Рада розглянула питання військової підтримки України в межах Європейського фонду миру та запропоноване збільшення його загального обсягу фінансування.
Вона пропонує Раді ЄС досягти згоди з цього питання до початку березня 2024 року.
Європейська Рада також підтвердила нагальну необхідність прискорення постачання боєприпасів і ракет, особливо з огляду на зобов’язання надати Україні один мільйон артилерійських снарядів.