ДОСТУП ДО ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Вільне волевиявлення є чи не головною основою будь-якого сучасного суспільства, і ми добре бачимо, чим відрізняються країни, де у людей є можливість впливати на керівництво громад, регіонів та держави в цілому, і де така можливість втрачена.
Та, на жаль, деяких суспільні групи під час виборів стикаються з тим, що вони не можуть самостійно проголосувати чи для цього їм потрібна допомога близьких. Деякі виборчі дільниці розташовані так, що туди складно дістатися людям на кріслах колісних, літнім людям складно розрізнити дрібний шрифт, а люди, які не бачать, взагалі мають покладатися на допомогу інших, що спотворює ідею таємних виборів.
Тож в межах реалізації Стратегії безбар’єрності Центральна виборча комісія – Central Election Commission of Ukraine розробила проєкт “Доступ до волевиявлення для людей з інвалідністю”, мета якого — зробити так, щоб виборці, які раніше не могли провести волевиявлення та заповнити виборчий бюлетень без допомоги третіх осіб, набули такої можливості.
Для цього виборчі дільниці мають відповідати двом критеріям: бути доступними для представників маломобільних груп та бути оснащеними розумними пристосуіаннями та допоміжними засобами, які можуть допомогти виборцям з інвалідністю під час заповнення виборчих бюлетенів. Це можуть бути лінза Френеля, збільшувальне скло, прилад для читання плоскодрукованих текстів, онлайн сервіси для перекладу на жестову мову, навушники та аудіогід, накладки на бюлетень із шрифтом Брайля, аудіотактильні прилади тощо.
“Зараз наші військові роблять все для того, щоб в Україні знову проводились вибори. Ми ж маємо зробити все, щоб всі наші виборці, зокрема люди з інвалідністю, серед яких, на жаль, буде чимало військових, могли вільно та безбар’єрно обирати. Більше того, реалізувавши цей проєкт щодо безбар’єрного голосування, Україна стане першою країною з системним рішенням на рівні держави у забезпеченні безбар’єрної демократії”, – зазначив Сергій Постівий.
Щоб реалізувати цей проєкт, на 2023-2024 роки запланована низка завдань, основними з яких є:
1. Законодавче врегулювання забезпечення виборців з порушенням здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком) розумними пристосуваннями та допоміжними засобами на дільницях.
2. Розвиток безбар’єрних виборчих дільниць для відкриття доступу до голосування для всіх маломобільних груп населення.
3. Проведення дослідження європейських практик безбар’єрного волевиявлення.
4. Прийняття необхідних НПА.
5. Наповнення бази ЦВК даними виборців, які потребують розумного пристосування.
6. Придбання розумних пристосувань та передання їх уповноваженим органам на зберігання до початку виборчого процесу.
7. Навчання фахівців на виборчих дільницях та поширення інформації.
8. Забезпечення виборців розумним пристосування на виборчій дільниці.
Зараз, поки триває війна, проведення виборів неможливе з багатьох причин. Та ми впевнені в нашій якнайшвидшій перемозі, тож вже зараз маємо готувати ґрунт для поствоєнного відновлення, зокрема, створення безбар’єрного середовища, щоб всі мали рівні права та можливості.
Флагманський проєкт “Доступ до волевиявлення для людей з інвалідністю”, реалізується на виконання Стратегії створення безбарʼєрного простору в Україні, яка розроблена за ініціативи першої леді Олена Зеленська.
Цю публікацію створено за підтримки проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні» Social Rights UA, що має на меті посприяти, щоб вразливі соціальні групи, які постраждали від війни, користувалися підвищеним рівнем соціальних прав та соціального захисту.
На ілюстрації до допису зображена жінка на кріслі колісному в індивідуальній кабінці для голосування європейського типу.