1. /
  2. Новини
  3. /
  4. 🚫 Профілактичні дератизаційні заходи...

🚫 Профілактичні дератизаційні заходи та моніторинг їх ефективності

Ізмаїльська райдержадміністрація та Держустанова «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» інформують про профілактичні дератизаційні заходи та моніторинг їх ефективності.

👉 В Одеській області епідемічна та епізоотична ситуація з гострих інфекційних хвороб продовжує бути нестійкою. Одними із інфекційних захворювань, що передаються через гризунів, являються лептоспіроз, туляремія, тиф, сальмонельоз тощо.

❗️Лептоспіроз – небезпечний зооантропоноз, який спричиняють бактерії роду Leptospira. Влітку, коли люди проводять більше часу біля водойм, захворюваність на лептоспіроз теж зростає. Лептоспіроз має тяжкий перебіг (до 70% серед госпіталізованих) і високу летальність (до 20 %).

👉 Провідним шляхом передачі лептоспірозу є водний. Мають місце також харчовий та контактно-побутовий шляхи розповсюдження.

👉 Хвороба є спільною для тварин та людини. Резервуаром лептоспір є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) — переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплавні гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові хижаки (лисиці, тощо). Від людини до людини захворювання не передається.

👉 Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше — дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна внаслідок купання, ловлі риби у заражених водоймах, її обробки, косіння на зволожених територіях, догляду за хворими та інфікованими тваринами тощо. У водоймі в тіло людини збудник потрапляє крізь тріщини, порізи та інші рани на шкірі чи слизових оболонках (очі, ніс, рот).

❗️Туляремія – гостре інфекційне захворювання, що вражає тварин і людей, викликається бактерією Francisella tularensis. Характеризується лихоманкою, ураженням лімфатичних вузлів, шкіри, очей, легень та інших органів. Захворювання має природно-вогнищевий характер і може передаватися різними шляхами, включаючи укуси комах, контакт з інфікованими тваринами, споживання забрудненої їжі чи води та вдихання пилу.

❗️Тиф – інфекційне захворювання, що передається через контакт з фекаліями гризунів або укуси інфікованих бліх.

❗️Сальмонельоз також може передаватися через контакт з фекаліями гризунів або забрудненою ними їжею.

➡️ З метою попередження інфекційних захворювань, що передаються через гризунів, рекомендуємо організувати проведення регулярних дератизаційних заходів у громадських місцях, на об’єктах критичної інфраструктури, в закладах, на транспорті та прилеглих територіях.

➡️ Особливу увагу слід приділити місцям масового скупчення та розмноження гризунів – підвалам багатоквартирних житлових будинків, сміттєзвалищам, сільськогосподарським угіддям, складським приміщенням, каналізаційним спорудам, об’єктам торгівлі та громадського харчування.

➡️ Зниження чисельності популяції гризунів у цих місцях є необхідною умовою запобігання поширенню інфекційних захворювань, які передаються через гризунів, серед населення та свійських тварин.

✅ Забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя є одним із пріоритетів у системі захисту здоров’я населення, особливо в літній період, коли зростає ризик виникнення та поширення небезпечних інфекційних захворювань.

🔻Саме тому, органи місцевого самоврядування повинні:
🔸 забезпечити проведення медико-санітарних заходів на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах;
🔸здійснювати діяльність, спрямовану на запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб, локалізацію і ліквідацію їх спалахів та епідемій, у тому числі щодо вирішення питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення таких заходів.