Пробація в дії. Тримаємо культурний фронт!

Пробаціонери продовжують просвітницьку діяльність.

В рамках діяльності кіноклубу з прав людини Docudays UA при Ізмаїльському районному відділі №2 філії «Центр пробації» в Одеській області, пробаціонери

мали змогу переглянули документальний фільм із колекції Мережі DOCU/CLUB «Мова» режисера Сергія Лисенка та разом з волонтерами громадської організації «Захистимо разом» обговорити права людини в галузі освіти, здійснити огляд мовного законодавств, ще раз підняти тему волонтерства.

       Меседж даного фільму – мова й писемність є факторами, що утворюють культуру. Якщо у людей відібрати право або можливість говорити рідною мовою, то це буде найважчим ударом по рідній культурі. Якщо в людини відібрати книги рідною мовою, то вона втратить найважливіші скарби своєї культури.

     На Сході й Півдні України багато людей не володіють українською мовою.  «Якщо на Сході буде більше книжок, і їх будуть читати, то, можливо, нам більше не доведеться купувати бронежилети…», ― говорить героїня фільму Анастасія Розлуцька. Тому, ще задовго до початку повномасштабної військової агресії рф проти України героїні стрічки активісти-волонтери організовують безкоштовні курси для всіх охочих, а також привозять у міста й містечка книжкові ярмарки, музичні гурти, проводять зустрічі з письменниками. Літня слухачка курсів говорить: «Хочу вивчити українську мову, щоб більш ніхто не здумав мене «захищати» лише через те, що я говорю російською».

    Після демонстрації фільму учасники заходу ділились враженнями від перегляду фільму. Волонтери та пробаціонери одностайно були згодні з тим, що народ, який недбало ставиться до рідної мови, культури, не має і своєї незалежної, розвиненої та стабільної держави. Також обговорювали те, що варто докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де. Разом з експертом – головою  громадської організації «Захистимо разом», волонтером з 2014-го року, членом Кілійського волонтерського центру, засновником «Музею Спротиву» Тетяною Гавриленко обговорювали вплив української мови на формування правосвідомості українців. У процесі дискусії присутні ділились інформацією про місце української мови в своїх родинах, згадували своїх улюблених сучасних українських поетів, письменників, митців та музичні гурти.

     Учасники заходу висловили думку, що нинішня ситуація, війна, безсумнівно, веде до зближення всіх українців, спілкування українською мовою є дієвим способом висловити свою підтримку Україні. «Мова – теж наша зброя у цій війні», – наголосила експертка кіноклубу. Саме тому, під час обговорення присутні не лише розглядали Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», а й вчилися методам захисту від ворожої пропаганди та маніпуляцій.

Член волонтерського центру та громадської організації “Захистимо разом” Анна була змушена переїхати з окупованої ворогом частини Херсонської області до міста Кілія у 2023-му році Вона поділилась з присутніми своїми спостереженнями і думками на цю тему. На її думку все більше українців сприймають російську мову, як мову ворога і переходять на українську не тільки на роботі, але і в побуті, спілкуванні в сім’ї. Так, деякі з внутрішньо переміщених осіб, які, рятуючи своє життя і життя своїх близьких, покинули свої домівки на окупованих територіях України и знайшли прихисток у Кілійській громаді, поступово переходять на спілкування українською мовою, цікавляться книжками, які є у центрі, написаними українською мовою місцевими поєтами, що дуже приємно. «Саме зараз, під час війни, люди починають все більше свідомо долучатися до вивчення рідної мови. І цей процес йде все активніше. Тримаємо культурний фронт! Віримо у Перемогу України!» – зазначила модератор кіноклубу Людмила Якименко.

      Учасники перегляду зробили висновок, що завдяки документальним стрічкам, набувається більше розуміння проблем, які існують в суспільстві і обговорювати їх завжди доречно, адже це призводить до логічного їх вирішення. Такі заходи сприяють ширше зрозуміти та аналізувати поняття, сутність та значення основоположних прав та свобод людини; усвідомлювати важливість права на освіту та вільний розвиток особистості; поглибити розуміння понять «освіта» і «самоосвіта» та їх роль у процесі позитивних змін особистості; усвідомити важливість самовдосконалення та розвитку особистості; сформувати розуміння активної громадянської позиції. Саме під час обговорення у присутніх народилась ідея щодо реалізації цікавого «мовного» проєкту для мешканців міста Кілії. Працівники відділу з питань пробації  впевненні в тому, що, якщо Кілійські волонтери поставили собі ціль – вони її обов’язково досягнуть! 

#docuclub #docuдіє #пробація_одещини