Правила будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки (НПАОП 92.7-1.01-06) затверджено Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 01.03.2006р. № 110
Дія цих Правил поширюється на суб’єктів господарювання, які здійснюють виготовлення, монтаж, ремонт, реконструкцію, налагодження і забезпечення безпечної експлуатації стаціонарних, пересувних і мобільних атракціонів таких типів:
- катальні механізовані та немеханізовані, у тому числі каруселі, гойдалки, качалки, катальні гори, гірки, колеса огляду, вежі, дороги, автодроми, катапульти тощо;
- атракціони з еластичними елементами (катапульти, стрибки з висоти на еластичному тросі тощо);
- водні, у тому числі гірки, спуски тощо;
- спортивні, у тому числі силові, тренажери, тири, батути тощо.
- Обладнання дитячих ігрових майданчиків, у тому числі каруселі, гойдалки, качалки, гірки тощо.
Дія цих Правил не поширюється на:
- видові та ігрові атракціони;
- надувні атракціони, у тому числі водні;
- атракціони, у яких використовуються тварини;
- лабіринти, кімнати сміху.
Залежно від видів небезпек, що виникають під час користування, експлуатації та обслуговування, наведені атракціони належать до обладнання підвищеної небезпеки для життя відвідувачів і обслуговуючого персоналу.
Перед початком роботи атракціонних комплексів, потрібно впевнитись у справності обладнання та компетентності персоналу щодо попередження нещасних випадків. До початку роботи атракціонної техніки потрібно підготуватися заздалегідь. Інжерно-технічні працівники повинні пройти навчання з охорони праці у спеціалізованому закладі. Обладнання, яке експлуатується, повинно пройти повний технічний огляд та експертне обстеження уповноваженої організації. Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зокрема, на атракціонну техніку. Дозвіл видає Управління Держпраці на безоплатній основі на підставі позитивного висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної спеціалізованою організацією. Строк дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки становить п’ять років.
За справний стан і безпечну експлуатацію атракціонної техніки несе відповідальність суб’єкт господарювання (роботодавець) згідно ст 13 ЗУ «Про охорону праці».
Звертаємо увагу на необхідність дотримання порядку виділення земельних майданчиків для їх розміщення, вимог до таких майданчиків та порядку отримання відповідних дозвільних документів згідно Постанови КМУ від 07.02.2018 № 48.
Управління соціального захисту населення Ізмаїльської РДА наголошує, що суб’єктам господарювання потрібно суворо і принципово дотримуватися вимог безпеки при експлуатації атракціонної техніки, не допускати порушень з охорони праці, а при виявленні вчасно усувати у повному обсязі. За експлуатацію обладнання з порушеннями вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці персональну відповідальність несе керівник підприємства. Запобігти загрозам і травмуванню відвідувачів атракціонів та створити належні умови – ось пріоритне завдання для керівників та інженерно-технічних працівників, які обслуговують атракціонну техніку.