РОБОЧА ЗУСТРІЧ ЩОДО ПЕРСПЕКТИВ ЗРОШЕННЯ
4 червня відбулася робоча зустріч заступниці голови Ізмаїльської районної державної адміністрації Ірини Холостенко з керівником Ізмаїльського управління водного господарства Панасом Жечковим та представниками ТОВ «Агропрайм Холдинг» щодо перспектив зрошення.
В робочій зустрічі взяли участь начальниця відділу економіки, агропромислового розвитку та екології Ізмаїльської РДА Ольга Мінюк та начальниця відділу водокористування ІУВГ Вікторія Шишман.
Представники ТОВ «Агропрайм Холдинг» доповіли про свої плани, які пов’язані з вирощуванням кукурудзи на поливі. Загально відомо, що отримання високих врожаїв кукурудзи в степовій зоні можливо лише при застосуванні зрошення. Кукурудза на зрошенні має певні переваги перед іншими сільськогосподарськими культурами за рахунок найвищої продуктивності та найраціональнішого витрачання поливної води на отримання додаткової кількості зерна від проведення іригації.
Сучасні технології вирощування кукурудзи, що передбачають покращення агрофізичних властивостей, поживного та водного режимів ґрунту, фітосанітарного стану посівів в умовах постійного зростання цін, стають більш витратними.
На Ізмаїльщині є необхідний потенціал аби розширити площу зрошувальних земель. Таку мету можливо реалізувати за рахунок передбаченою державою підтримкою меліорації на 2024 рік. Закладено понад 200 млн грн на проведення робіт із реконструкції існуючих та/або будівництва нових зрошувальних систем. Держава компенсує до 50% вартості проєкту. Заявки для участі подають через Державний аграрний реєстр. Цього ж року USAID АГРО відкриває програму фінансування саме організацій водокористувачів. Грантова підтримка від USAID складає понад 18 мільйонів гривень. Після підписання угоди кошти спрямовуються на придбання нового та сучасного обладнання. Зрозуміло, що пошук шляхів скорочення витрат за умов зростання врожайності кукурудзи має першочергове значення. Тому ТОВ «Агропрайм Холдинг» розглядає варіанти створення ОВК та здійснення поливу шляхом укладання договору на зрошення з УВГ.
В останні десятиріччя відбулися суттєві зміни в умовах ведення зрошуваного землеробства на півдні України: спостерігаються тенденції до аридизації клімату, змінилися організаційні умови господарювання, у виробництві застосовують нові високопродуктивні сорти та гібриди культур. Все це викликає необхідність переглянути підходи до планування технологій зрошуваного землеробства з урахуванням всього комплексу технологічних та агробіологічних вимог.
Кукурудза є культурою, яка краще за інших виправдовує інвестиції в зрошення. Проте максимальна ефективність досягається при поєднанні різних чинників. Саме тому держава, міжнародні партнери та аграрії повинні поєднати зусилля для отримання високих врожаїв.