ПАМ’ЯТАЄМО ЗАВЖДИ
Україна вшановує пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру
Ми завжди будемо пам’ятати події тих жахливих днів 29 та 30 вересня 1941 року, коли відбулися масові розстріли на північно-західній околиці Києва в урочищі Бабин Яр та було вбито близько 50 тисяч людей, 20 тисяч з яких складали євреї.
Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч з ним Сирецькому концтаборі безперервно провадилися і пізніше, аж до входу у Київ радянських військ на початку листопада 1943 року. За оцінками різних дослідників загалом тут було знищено понад 100 тисяч осіб, щонайменше половина з яких – євреї, єдина та основна життєва «провина» яких була в їх національності, тобто в походженні, історії, мові, культурі, звичному способі життя. Інші розстріляні – це військовополонені, репресовані, мирні мешканці різних національностей.
На завершення своїх нелюдських злочинів окупанти протягом чотирьох місяців напередодні свого виходу з Києва на початку листопада 1943 року примушували в’язнів Сирецького концтабору та простих мирних мешканців розкопувати та спалювати тіла загиблих в Бабиному Яру. Так про це згадують очевидці тих страшенних подій, які вижили: «Розгортали ми ями, витягували з них трупи і після цього будували тимчасові печі. Вони будувались таким чином: приносили із єврейського кладовища гранітні пам’ятники, накладали їх навколо ями, на них клали залізні рейки, на які клали металеві сітки. На сітки клали шар дров, а потім клали вириті трупи. Трупи складали висотою 2 – 2,5 метри, приблизно 300 трупів, а потім їх підпалювали».
Минуло 80 років – і знов ми бачимо ти ж самих нелюдів без обличь, розуму, совісті – бісівських нащадків тих, що були вкрай впевнені в своїй «надсвітовій місії», безкарності та праві на будь-яке безчестя. А наша «екзистенційна провина» – в тому, що ми не такі, як вони і не хочемо бути, як вони, на що маємо повне людське й цивілізаційне право. І тим місцем, куди влучила ворожа ракетна зброя «звільнення» у перші дні широкомасштабного «братського» вторгнення в лютому 2022 року став саме Бабин Яр…
Все пам’ятаємо – разом до Перемоги!