КНИГИ ПРО ЗВ’ЯЗОК ТА ПРИНАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО ПРОСТОРУ
Україна економічно, культурно та інтелектуально була глибоко інтегрованою у європейський простір. Це було те історичне коріння, яке визначало ідентичність України, формувало політичну думку та культурну традицію вільної нації.
Десятиліттями історія України приховувалась, викривлювалась та подавалась з точки зору спочатку імперсько російської, потім радянської ідеології. Однак сьогодні маємо чимало праць, де історія українських земель розкривається у своєму багатстві та різноманітті; як важлива частина загальноєвропейської історії; з неймовірними сюжетами, достойними голлівудських екранізацій.
Ми зібрали короткий список із рекомендаціями щодо книг, які слідують цьому підходу.
Просимо вас ділитися у коментарях своїми рекомендаціями книг, які розкривають приналежність України до європейської родини!
Наші рекомендації:
Наталя Яковенко «Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України»
Ця книга, написана однією з найавторитетніших українських дослідниць, охоплює період від Київської Русі до згасання козацьких автономій у Російській імперії.
Цей нарис дозволить читачеві по-новому поглянути на історію, особливо у порівнянні з дещо застарілим викладом цього предмету у школі. Критичні зауваги до джерел, фаховість та дотепність викладу – це тріада, на якій побудована розповідь у цій книзі.
Авторка вписує українську історію у європейський контекст, не боїться провокувати читача на роздуми та допомагає зазирнути у світ уявлень та ідей людей минулого. На сторінках цієї книги ви побачите не лише знеособлену державу, але і її творців та різні вектори розвитку, які вони пропонували.
Сергій Плохій «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності»
Ця книга – це майстерне представлення академічного матеріалу у стислій та доступній формі.
Праця гарвардського професора допоможе вам зрозуміти, чому Україна стала тією “брамою” у цивілізаційний світ Європи, чому у нас стільки відмінностей з росіянами та чому події, що розгорталися на українських теренах, мали важливі міжнародні наслідки.
Книга є в англомовному варіанті, тож ви можете рекомендувати її своїм закордонним друзям та разом із ними потім обговорювати прочитане.
Тімоті Снайдер «Шлях до несвободи»
Тімоті Снайдер аналізує складні та драматичні трансформації в росії, Україні, Європі та США від 2011-го до 2016 року. Серед головних – російські протести на Болотній площі в Москві, Революція Гідності в Україні, окупація Криму та вторгнення росії на Донбас, криза біженців, Брекзит і перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США.
А ще дуже рекомендуємо переглянути відео лекції про Україну від американського історика і професора Єльського університету – англійською тут: https://cutt.ly/I6uG42y, український переклад: https://cutt.ly/D6uGXBS
Тоні Джадт «Після війни. Історія Європи від 1945 року»
У книзі розповідається, як Друга світова війна змінила європейський континент, які зміни відбулися за 60 післявоєнних років і як вони вплинули на становище різних країн. Джадтова праця – грандіозна. Надає інструменти для осмислення цілої епохи. «Після війни» називають наймасштабнішим дослідженням Європи другої половини ХХ століття. Українським читачам буде особливо цікаво прочитати про вбивство Шухевича, голод 1946-го, трагедію в Бабиному Яру тощо.
Ярослав Грицак «Подолати минуле: Глобальна історія України»
На думку автора, українська нація вже сформувалась, але вона не має бути головним чи єдиним об’єктом дослідження істориків, бо нації є продуктом кількох останніх століть.
Якщо спробувати визначити основну думку з цієї книги коротким гаслом, то гасло ж Грицака таке: «Україна — це Європа».
Наталя Старченко «Українські світи Речі Посполитої»
Головні герої історій цієї книги – це шляхта, що жила на теренах сучасної України у часи Русі в межах Речі Посполитої. На сторінках цієї книги читачі заново познайомляться з українськими шляхтичами, зазирнуть за завісу історії трохи з іншого ракурсу, адже зазвичай ми звикли до негативного образу панів на противагу знедолених селян чи свободолюбивих козаків.
Це 105 історій про те, як жили, якою мовою говорили, як будували свою ідентичність та брали участь у європейських процесах, яку роль відіграли у побудові української культури та історії представники української еліти.
Ігор Шевченко «Україна між Сходом і Заходом. Нариси з історії культури до початку 18 століття»
Книжка в культурологічній перспективі демонструє середньовічну і ранньомодерну історію України. Автор максимально об’єктивно й безпристрасно аналізує різні рівні проникнення до України східних і західних культурних елементів. Візантія, завдяки успішній християнській місії, заклала основи і дала могутній поштовх розвиткові культури Київської держави.
Візантійська спадщина була визначальною складовою культурного розвитку давнього Києва і не втратила своєї ваги до сьогоднішнього дня. Протилежним полюсом, звідки йшли культурні імпульси, був Захід. Головними воротами, крізь які ця культурна традиція проникла до України, була Польща.
Stephen Velychenko “Ukraine, the EU and Russia: History, Culture and International Relations”
У цій книзі описуються відносини між Україною та ЄС у світлі спадщини більш ніж двохсотлітнього прямого російського правління. Зокрема досліджуються взаємозв’язки між ідентичностями, лояльністю та політичними/культурними орієнтаціями, аналізується політика та визначаються основні сили і тенденції.
Serhii Plokhy “Ukraine’s Quest for Europe: Borders, Cultures, Identities”
Детально розкриваючи історичне прагнення України забезпечити собі місце в європейській спільноті, Сергій Плохій, професор історії України імені Михайла Грушевського в Гарвардському університеті, описує на сторінках книги зусилля та виклики, пов’язані з утвердженням Україною своєї європейської ідентичності.
Ivan L. Rudnytsky “Essays in Modern Ukrainian History”
Ця збірка написана визначним українським вченим, професором Альбертського університету (Канада) Іваном Лисяком-Рудницьким, відомим оригінальним трактуванням ключових питань сучасної української історії. Книга складається з двадцяти трьох оповідань та буде цікава всім, хто цікавиться історією України.
Giovanna Brogi Bercoff, Marko Pavlyshyn, Serhii Plokhy “Ukraine and Europe: Cultural Encounters and Negotiations”
Україна та Європа кидає виклик сприйняттю України як країни, що розривається між Європою та Сходом. Двадцять два вчені з Європи, Північної Америки та Австралії досліджують багатовимірність відносин України з Європою та її роль в історичному та культурному розвитку континенту.
Association4U