В ІЗМАЇЛЬСЬКІЙ РАЙОННІЙ ВІЙСЬКОВІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ ВІДБУЛАСЬ НАРАДА ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ РЕФОРМИ ВІДНОВЛЕННЯ МЕЛІОРАТИВНОЇ СИСТЕМИ ТА СТВОРЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ВОДОКОРИСТУВАЧІВ, ПРАКТИЧНОГО ВПРОВАДЖЕННЯ РЕФОРМИ РИБОГОСПОДАРСЬКОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ
В місті Ізмаїл під головуванням директорки Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської облдержадміністрації Алли Стоянової відбулась нарада щодо впровадження реформи відновлення меліоративної системи та створення організації водокористувачів, практичного впровадження реформи рибогосподарської галузі України. В ній взяли участь перший заступник голови Державної агенції меліорації та рибного господарства України Тарас Кіт, перший заступник голови Ізмаїльської районної військової адміністрації Михайло Шарафаненко, представники управлінь водного господарства, фермерських господарств, рибогосподарських підприємств тощо.
До порядку денного увійшли питання щодо алгоритму дій при створенні обʼєднань водокористувачів (ОВК), про облаштування на території Ізмаїльського району місць базування малих суден, про процедуру бронювання працівників підприємств аграрного сектору, щодо державної підтримки та низка податкових питань.
Щодо створення ОВК.
Це – неприбуткова юридична особа, створена власниками та/або користувачами земельних ділянок сільськогосподарського призначення для забезпечення використання, експлуатації та технічного обслуговування об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем з метою надання послуг щодо гідротехнічної меліорації земельних ділянок на території обслуговування меліоративної мережі організації.
Організація формується на добровільних засадах з потенційних засновників ОВК, які мають дозвіл на спеціальне водокористування та є власниками земельних ділянок або користувачами земельних ділянок на праві оренди, суборенди, емфітевзису, постійного користування.
Як зазначив перший заступник голови Державної агенції меліорації та рибного господарства України Тарас Кіт, наразі триває перший етап реформи меліорації. Наступний буде розпочато після прийняття проєкту закону №7577 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності».
Ухвалення законопроєкту запровадить ефективну модель управління меліоративною інфраструктурою державної власності через залучення водокористувачів до управління оператором, зменшить собівартість поливу, мінімізує ризики припинення подачі води під час вегетаційного сезону.
В Департаменті розвитку меліорації Державної агенції меліорації та рибного господарства України є управління підтримки створення ОВК, яке готове надати необхідні розʼяснення.
Щодо місць базування малих суден.
З 1 січня 2022 року вступив у силу Закон України «Про внутрішній водний транспорт», відповідно до п.4 ч.7 ст.5 якого та інших законодавчих актів місцеві державні адміністрації здійснюють регулювання діяльності внутрішнього водного транспорту. А саме: відкривають бази для стоянки маломірних суден і спортивних суден, здійснюють їх огляди, оприлюднюють інформацію про такі бази на своїх веб-сайтах; контролюють дотримання правил безпечної експлуатації баз для стоянки малих суден; забезпечують організацію перевірки судових документів, міжнародних посвідчень на право управління прогулянковим судном та посвідчення водія малого судна або водного мотоцикла, виданих до набрання чинності цим законом.
Керуючись даним Законом та розпорядженням Ізмаїльської районной військової адміністрації від 6 березня 2023 року «Про створення спільних комісій з питань облаштування місць базування малих суден, розташованих на території Ізмаїльського району Одеської області» для своєчасного здійснення вилову водних біоресурсів після проведених аукціонів з продажу прав використання водних біоресурсів у річці Дунай було розпочато огляд стоянок суден флоту рибної промисловості. Поки Порядок, встановлений центральним органом виконавчої влади, знаходиться на підписанні в Міністерстві юстиції України, щорічний огляд баз стоянок суден флоту рибної промисловості проводиться на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 «Про прикордонний режим», та вимог до організації та облаштування місць базування суден флоту рибної промисловості, які викладені в наказі Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19 липня 2017 року №375 «Про затвердження положення про місце базування суден флоту рибної промисловості».
Огляд місця базування маломірних суден та інших плавзасобів проводиться на підставі наказів Міністерства транспорту України №№642 та 641 від 16 липня 2004 року, постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року №1147 «Про прикордонний режим».
Болючим питанням кожного підприємства є процедура бронювання працівників.
Є ряд критеріїв, за наявності частини з яких підприємство має право бронювати не більше 50 % військовозобовʼязаних серед працівників. Але і тут є певні нюанси – наявність мобілізаційного завдання у підприємства, вік працівника або його фах, який може бути вкрай важливим для Збройних сил України, тощо. Такі питання у поточному режимі уточнюються та вирішуються під час формування пакету документів для бронювання.
Щодо державної підтримки агропромислових підприємств, то вона має місце і цьогоріч.
Як і грантова підтримка, для отримання якої важливо якісно підготувати відповідні документи. Адже за їхньої відсутності потенційному отримувачу допомоги буде відмовлено в її отриманні.
Окремі питання стосувались оподаткування, і тут вкрай важливо додержуватися строків подання документів та сплати податків.
Інформацію щодо процедури створення ОВК та бронювання працівників, щодо вимог до облаштування місць базування малих суден, а також щодо підтримки – як державної, так і міжнародної, та податкових питань можна отримати і в Ізмаїльській районній, і в Одеській обласній військових адміністраціях, які надають всю необхідну підтримку в межах своїх компетенцій.