ТРУДОВИЙ ДОГОВІР АБО ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИЙ ДОГОВІР? ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ У СКЛАДІ КОЛЕГІЇ СУДДІВ КАСАЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ ВИНІС ПОСТАНОВУ
Відповідно до ст. 259 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України), частини 3 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктів 19, 31 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, у листопаді 2018 року інспектором праці Головного управління Держпраці в Одеській області у присутності начальника відділу кадрів, проведено інспекційне відвідування
ТОВ «Укркава» на предмет додержання вимог законодавства про працю.
Під час інспекційного відвідування суб’єктом господарювання зафіксовано порушення ст. 21, ч. 3 ст. 24 КЗпП України. Порушення полягають у наступному: стосовно 30 громадян адміністрація ТОВ «Укркава» допустила маскування (підміну) трудових відносин цивільно-правовими договорами про надання послуг. Усі договори про надання послуг, укладені з вказаними фізичними особами, не мають певного матеріального результату, а приховують процес трудової діяльності та організації праці.
Слід звернути увагу, що зі змісту вказаних договорів вбачається, що роботи за цими договорами не є юридично самостійними, специфіка робіт передбачає їх виконання штатними працівниками підприємства за причиною того, що дані роботи передбачають виконання небезпечних робіт, а також відносяться до тих, що мають постійний або систематичний характер виконання.
Треба зазначити, що основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.
Більше того, ТОВ «УКРКАВА» має високий рівень пожежонебезпечності та має багато автоматизованих систем, які задіяні у технологічному процесі, а тому додержання усіх норм та правил на підприємстві є основою безпеки як працівників так і виконавців та стосується дотримання правил та норм при процесі виготовлення готової продукції.
Під час проведення інспекційного відвідування ТОВ «Укркава» були надані журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці 09 червня 2009 року та від 09 вересня 2018 року, у яких містяться підписи осіб, з якими було укладено договори про надання послуг. Зазначені інструктажі носять характер повторних, у зв`язку з чим їх неможливо сприймати як первинні інструктажі. Вказане, дає підстави для висновку, що відповідні відносини носили характер трудових, так як робота виконувалася у відповідності до завдань та за повним контролем роботодавця, а не самостійно організовувалася на власний страх і ризик, що притаманно цивільним правовідносинам.
За результатами державного нагляду, на підставі акту інспекційного відвідування Головним управлінням Держпраці в Одеській області прийнято постанову про накладення штрафу у сумі 3 350 700 грн. (три мільйони триста п’ятдесят тисяч сімсот грн. 00 коп).
Вважаючи таку постанову про накладення штрафу протиправною та необгрунтованою, ТОВ «Укркава» звернулось до суду із цим позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2019 року, позов суб’єкта господарювання задоволено повністю.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2019 року – залишеним без змін.
Не погодившись з рішеннями судів першої та другої інстанцій, Управлінням Держпраці в Одеській області оскаржено у Касаційному адміністративного суді у складі Верховного суду України дані рішення та доведено законність дій та правомірність постанови про накладення штрафу.
Тим самим, ТОВ «УКРКАВА» зобов’язано сплатити штраф у розмірі 3 350 700 грн. (три мільйони триста п’ятдесят тисяч сімсот грн. 00 коп.).