ВЕРХОВНА РАДА УХВАЛИЛА В ГРУГОМУ ЧИТАННІ ТАВ ЦІЛОМУ ЗАКОНОПРОЄКТ ПРО НАЦІАНАЛЬНІ МЕНШИНИ (СПІЛЬНОТИ) УКРАЇНИ
13 грудня Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №8224 про національні меншини (спільноти) України. «ЗА» проголосували 324 народних депутатів.
Реформа законодавчої бази щодо національних меншин є однією з рекомендацій Єврокомісії.
Попередній закон у цій сфері був ухвалений ще у 1992 році та у багатьох аспектах вже не враховував сучасні соціальні й політичні реалії. Новий закон максимально враховує рекомендації з висновку Ради Європи, а також включає пропозиції представників національних меншин (спільнот) України.
Цей закон забороняє дискримінацію за етнічним походженням. Водночас, гарантує право на самоідентифікацію, свободу думки, совісті та релігії, збереження культурної самобутності, участь у політичному та економічному житті та ін.
У національне законодавство впроваджується нове поняття – «національна меншина (спільнота) України» – що враховує побажання різних етнічних груп.
У документі також передбачається, що для забезпечення виконання заходів, пов’язаних з реалізацією прав і свобод національних меншин (спільнот) необхідні видатки здійснюються за рахунок Державного бюджету України (окрема бюджетна програма), місцевих бюджетів, а також інших джерел. А громадським об’єднанням національних меншин (спільнот) може надаватися на конкурсних засадах фінансова підтримка на виконання програм (проектів, заходів) за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Крім того, з метою більш повного врахування інтересів та реалізації прав і свобод національних меншин (спільнот) за ініціативою їх громадських об’єднань можливе створення дорадчих органів для вирішення питань у компетенції місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. Відтак усі проекти рішень місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, що стосуються прав та свобод національних меншин (спільнот), будуть виноситись на обговорення дорадчих органів.
Разом із тим, у закононопроєкт включено низку запобіжників, які є необхідними в умовах повномасштабної війни росії проти України. Ці положення продиктовані міркуваннями національної безпеки з урахуванням досвіду гібридної війни росії та маніпуляцій національним питанням для подальшої збройної агресії.
Над законопроєктом №8224 комплексно працювали представники Верховної Ради, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, профільні міністерства. Було проведено консультації з експертами Ради Європи та громадські слухання з представниками національних меншин (спільнот), що дозволило ухвалити нове інклюзивне законодавство.