14 вересня заступниця голови Ізмаїльської районної військової адміністрації Марина Деной взяла участь в установчій зустрічі в місті Одеса з відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми «Ти як?» в Одеській області, модератором якої виступила регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в Одеській області Оксана Денисенко.

Оксана Денисенко розпочала зустріч з дизайну Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Про психологічну послугу на первинці як реалізацію пріоритетного проєкту МОЗ доповіла д.м.н., директорка КНП «ЦПМСД №3» Олена Коваленко. Успішні кейси та подальші кроки впровадження Всеукраїнської програми «Ти як» в освітньому кластері міста Одеса стали темою доповіді психолога КУ «Одеський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Світлани Великої та координаторки Одеського міського центру стресостійкості Наталі Желєзкової.

Комунікаційна кампанія є складовою Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Мета кампанії – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.

За даними соціологічних досліджень, понад 90% українців мали хоча б один із симптомів тривожного розладу, 57% перебувають у зоні ризику розвитку ментальних порушень.

При цьому в Україні відсутня традиція звертатися до фахівця: 31% громадян не вважають свої проблеми достатніми для цього, що є основним бар’єром на шляху звернення по психологічну допомогу.

Психологічні проблеми наростають непомітно, впливають на всі сфери життя та знижують здатність протистояти викликам.

І це при тому, що здатність до адаптування, функціонування й навіть певного розвитку під час війни, перспективи повоєнного відновлення України значною мірою залежать від рівня емоційної солідарності громадян та культури піклування про ментальне здоров’я.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована Оленою Зеленською, має на меті допомогти українцям знайти джерело сили.

Джерело внутрішнє, в собі, на рівні усвідомлення й визнання власного психічного стану та хоча б приблизної оцінки ступеня його кризовості.

Піклування про ментальне здоров’я має стати звичною відповідальністю кожного.

Також необхідно створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними засобами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.

Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я координує МОЗ України. Всесвітня організація охорони здоров’я – експертний партнер, виконавчий партнер – громадська організація «Безбар’єрність».

Майданчиком для розробки та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України.

У межах кампанії створено спеціальну сторінку: http://howareu.com (howareu_program), де запропоновані контакти, посилання, поради, продукти, техніки та методики, що допоможуть піклуватися про ментальне здоров’я – своє та людей поруч.

Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна також на сторінках у соціальних мережах:

Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program

Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program

YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program

Twitter – https://twitter.com/howareuprogram

Telegram – https://t.me/howareu_program

TikTok – https://www.tiktok.com/@howareu_program

Viber – https://invite.viber.com/…

Гарячі лінії психологічної допомоги:

Лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні). Телефони для зв’язку з-за кордону доступні тут

Урядова «гаряча лінія» 1545, з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насиллю – 1547 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Лінія емоційної підтримки МОМ – 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні)

Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово)

Лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Національна гаряча лінія для дітей та молоді ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116111 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Наразі стартувала друга хвиля комунікаційної кампанії «Ти як?».

Її мета – підказати українцям, як піклуватися про своє ментальне здоров’я та допомогти у цьому близьким, рідним, знайомим.

Адже майже кожен другий українець найближчими роками потребуватиме психологічної допомоги. При цьому 80% людей, за оцінками фахівців, можуть впоратися самостійно, якщо опанують відповідні навички.

З техніками для покращення ментального здоров’я можна ознайомитись в «Аптечці самодопомоги».

Ключовими проєктами програми є:

– проєкт Міністерства охорони здоров’я, спрямований на те, аби людина могла отримати допомогу в питаннях психічного здоров’я в кабінеті сімейного лікаря;

– Міністерство внутрішніх справ створює алгоритми надання кризової психологічної допомоги та супроводу людей у від першої психологічної допомоги людині на місті до повного її одужання;

– надзвичайних ситуаціях;

– проєкт Міністерства освіти на науки передбачає впровадження навичок психологічної стійкості на всії рівнях освіти – від дошкільної до вищої;

– пріоритетною задачею Міністерства молоді та спорту є надання послуг з психологічної підтримки через платформу «СпівДія»;

– Міністерство соціальної політики впроваджує проєкт – створення Центрів життєстійкості, «соціального ЦНАПу», куди за принципом «єдиного вікна» зможуть звернутися усі мешканці громади;

– Міністерство оборони розбудовує п’ятишарову систему відновлення наших захисників та захисниць;

– Міністерство у справах ветеранів впроваджує проєкт «Перехід від військової служби до цивільного життя (в частині психологічної допомоги)».

Програма передбачає багатошарову трансформацію системи психологічного здоров’я та психосоціальної підтримки через низку компонентів, зокрема, формування державної політики та координацію в регіонах, комунікаційну кампанію «Ти як?» та інше.

Комунікаційна кампанія «Ти як?» реалізується за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».