Вакцинація проти COVID-19 критично важлива для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються. Вона дозволить захистити себе і свої родини, щоб повернутися до звичного життя.


Зараз Україна використовує три протикоронавірусні вакцини: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, AstraZeneca різних виробників та CoronaVac від Sinovac Biotech. Усі вони отримали дозвіл Всесвітньої організації охорони здоров’я на екстрене використання.
Вакцини працюють, імітуючи збудника інфекції, – віруси, бактерії або інші мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання. Це «навчає» нашу імунну систему швидко та ефективно реагувати на них. Традиційно через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє імунній системі сформувати пам’ять про неї. Таким чином, вона зможе швидко розпізнати та побороти інфекцію, перш ніж людина захворіє. Так працюють деякі сучасні вакцини проти COVID-19. При розробленні інших вакцин використовуються нові підходи: йдеться про так звані РНК- та ДНК-вакцини. Замість того, щоб вводити антигени (речовини, які змушують імунну систему виробляти антитіла), РНКта ДНК-вакцини дають нашому організмові необхідний генетичний код, аби імунна система сама виробляла антиген.


Наразі Україна перебуває на четвертому етапі вакцинації від COVID-19, на якому проводиться щеплення людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та спеціалістів, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави. Вакцинацію здійснюють заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.


Зараз показник охоплення щепленнями є дуже низьким, на певних територіях охоплено вакцинацією лише 1% дорослого населення, що є неприпустимим. Для вирішення цієї проблеми 21 січня 2022 року в м. Одеса відбувся воркшоп щодо стану вакцинації проти COVID-19 в Одеській області за участі заступниці Міністра охорони здоров’я України Ірини Микичак,координатора вакцинації Міністерства охорони здоров’я України Олександра Заїки та представниці Світового банку Олени Дорошенко. Відбулась консультація Міністерства охорони здоров’я України спільно з лікарями, директорами медзакладів, керівниками громад та районів Одеської області, а також з НСЗУ Національною службою здоров’я України, Світовим банком та Рухом ЧЕСНО.


За підсумками заходу буде створено спільний план дій для активізації вакцинації населення від COVID-19 в регіоні.