Лице з ознаками дефолту: дайджест пропаганди РФ за 16 серпня

Путін довершує справу заступника голови своєї адміністрації, а Шойгу торує «дружній африканський шлях». Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи російської пропаганди за 16 серпня.

  1. Як створити і зруйнувати міф про «кримську фортецю»
  2. Кому в РФ готуватись в «диверсанти»
  3. Росіяни у «вагнерівському» Малі
  4. Путін у гонці озброєнь з власним народом

Як створити і зруйнувати міф про «кримську фортецю»

Один з головних наративів, крім «сакральності» і «повернення в рідну гавань», який просувала Москва під час окупації українського Криму, звучав так: «інакше там будуть бази НАТО, які загрожуватимуть Росії».

Пропаганда переконувала росіян в тому, що Крим стане не споживачем безпеки російської держави, а її донором. І усіляко оздоблювала цей міф численними телевізійними картинками з різноманітних військових навчань. Віру в «тріумфи» у «кримському бастіоні» росіянам втовкмачували буквально.

НАСПРАВДІ, реальність виявилась набагато прозаїчнішою. 16 серпня у селі Майське Джанкойського району стався вибух на складі боєприпасів, до того ж спалахнула електропідстанція. Того ж дня вибухнуло і на авіаційній базі у Гвардійському.

Фактично це вже четвертий випадок, коли російські військові об’єкти в окупованому Криму отримують ушкодження внаслідок «особистого нехлюйства» чи навіть сил «природної стихії».

Коли 31 липня безпілотник вибухнув у дворі штабу Чорноморського флоту, це сприйняли як дрібну диверсію неорганізованих місцевих підпільників. Хто стояв за цим ударом, досі не з’ясували. Під телекамери урочисто так і не затримали «диверсантів». Ніхто досі, лежачи із заламаними руками на підлозі тлі портрета Степана Бандери, не зізнався, що діяв за вказівками «західних кураторів». 

9 серпня на авіабазі в Новофедорівці під Саками сталося одразу кілька потужних вибухів, які крім іншого, знищили кілька бойових літаків. Природу цих вибухів також офіційно й досі не назвали. МО РФ вперто дотримується версії про порушення заходів пожежної безпеки. Хоч би назвали прізвище заступника бази з протипожежної безпеки, який смажив шашлики біля боєприпасів. Нехай і не з наказу Вашингтону, а просто з необачності, відзначаючи чергову річницю агресії проти Грузії.

У Москві дійсно намагались менше говорити про те, що ж стало справжньою причиною цих «надзвичайних подій». Адже сама їх можливість кидає тінь на «захищену з усіх боків кримську фортецю». Аксьонов ще 24 лютого особисто наполягав на тому, що у зв’язку з початком «спецоперації» кримчанам нічого не загрожує. Але вони вже тоді відчули,  що незабаром почнеться недобре й відразу потягнулися подалі від «фортеці».

Натомість, 16 серпня МО РФ досить швидко заявило, що в Криму детонують боєприпаси. Очевидно, що відомство Шойгу чомусь таки навчили попередні історії. Тому вирішили, що краще озвучити першими свою версію, ніж потім незграбно спростовувати чужі.

Але з кожним днем Кошашенкову все важче пояснювати що ж, власне, відбувається на «безпечному» півострові. А відбувається очікуване – буквально на очах руйнується черговий міф російської пропаганди. Цього разу про «кримську фортецю».

Кому в РФ готуватись в «диверсанти» 

Цілком імовірно, що в Росії зараз розпочнеться справжнє полювання на відьом. Тим паче, що вперше за весь час «спекотного кримського серпня» офіційна Москва вимовила слово «диверсія». Значить, почнуть шукати диверсантів. І скоріш за все з мешканців окупованого Криму. 

НАСПРАВДІ, пошуки «агентів» можуть зачепити усіх без винятку: від «сплячого» пенсіонера кримського татарина, який торгує ялтинською цибулею біля бахчисарайського фонтану, до командувача Чорноморським флотом, який бездарно втопив флагман і спалив авіаполк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хочеш тероризувати Крим — назви це боротьбою з тероризмом: старі нові наративи Росії

Адже Путін не був би «неоСталіним» якби обмежився лише переслідуванням кримських татар. У Росії близько 30–40% генералів та офіцерів вже усунуто від посад і перебуває під слідством. Про це повідомив заступник начальника Генштабу ЗСУ Олексій Громов. За його словами, причина їх затримання – провал стратегічних планів у війні з Україною.

У чому ж провал, якщо їх не попереджали про зіткнення в Україні з «високотехнологічним противником, який до того ж не відчуває браку в озброєннях»? Це визнають вже самі пропагандисти.

Тепер залишилось тільки назвати прізвища керівників цих «служб, що відповідають за прикриття Криму від дій ЗСУ»

Але до такої сміливості «воєнкори» ще не дійшли. Хоча, схоже, вже скоро дійдуть. Крім написання регулярних «переможних побрехеньок» у своїх ЗМІ та в постах у соцмережах, останнім часом вони все частіше задають незручні для Шойгу питання щодо причин «провалу стратегічного плану» в Україні.

Тому «воєнкорів» в Росії теж потроху починають вважати «п’ятою колоною». Що ж, в серпентарії пропагандистів вже розпочалася «громадянська» інформаційна війна. А ми вболіваємо за всіх її учасників водночас.

Росіяни у «вагнерівському» Малі

Ну, а поки навколо «непотоплюваного авіаносця Росії» тривають чергові інформаційні детонації, Шойгу на відкритті Московської конференції з міжнародної безпеки (щоб під цим не розумілося), назвав початок російської спецоперації в Україні «кінцем однополярного світу».

Над його кінцем, за переконанням Шойгу, працюють і «дружні держави»: Бурунді, Гвінея, Камерун, Малі, Судан, Уганда, Чад, Ефіопія, Південно-Африканська Республіка.

НАСПРАВДІ, на цьому можна було б поставити крапку. Адже що може протиставити однополярний світ такій багатополярній коаліції? Хіба що жалюгідний антиросійський візовий «флешмоб».

Ось його коротка хроніка.

–   Латвія не видає туристичні візи росіянам із першого дня повномасштабної війни. З’їздити туди можна хіба на похорон близьких. Влада збирається переглянути вже видані візи та посвідки на проживання для іноземців, які підтримують війну. Посвідки на проживання росіянам продовжуватимуть лише в окремих випадках.

–   Литва не пускає нікого, крім членів сімей громадян ЄС чи прирівняних до них осіб.

–   Естонія  закриває кордони для росіян, які раніше отримали шенгенські візи цієї країни.

–   Чехія продовжила заборону на отримання віз та посвідок на проживання для громадян Росії та Білорусі до квітня 2023 року. Виняток зроблять для поїздок із гуманітарною метою та для відвідування членів сім’ї — громадян ЄС.

–   Фінляндія не планує закривати країну для росіян, але знайшла спосіб скоротити їхню кількість. Для прийому документів залишать один робочий день – понеділок і скоротять кількість віз для росіян вдесятеро.

–   Бельгія видає лише студентську візу, візу для дослідників та одноразову робочу.

–   Мальта відкрита лише для росіян – членів сімей громадян ЄС. 

–   Нідерланди припинили видавати короткострокові візи росіянам ще у квітні. Однак із «гуманітарних причин» у країну пустити можуть.

–    Словаччина видає візи лише за крайньої необхідності, а також для деяких видів робіт.

–   Польща опрацьовує концепцію, яка дозволить взагалі відмовляти мешканцям РФ у видачі віз.

–    Болгарія продовжує видачу туристичних віз росіянам і віз для власників нерухомості, але терміни їх отримання збільшилися через «технічні причини». Країна до Шенгенської зони не входить.

–   Норвегія. Офіційно заборони немає, але термін розгляду документів збільшено до 45 днів.

З огляду на це, росіянам скоро доведеться подорожувати виключно до дружнього Малі. Там їхній відпочинок / роботу / лікування / шопінг забезпечить сам «Вагнер». 

Путін у гонці озброєнь з власним народом 

Але замість того, щоб замислитись: чому увесь світ показує їм на двері, Путін і Шойгу вирішили і надалі позмагатися у гонці озброєнь. І якщо раніше, в часи СРСР, вона проходила з НАТО (що зрештою і призвело до кінця Радянського Союзу), то тепер ця гонка – з російським народом.

500 млрд рублів склала сума контрактів, укладених МО РФ на форумі «Армія-2022». Про це 16 серпня гордо доповів заступник міністра оборони Росії Криворучко. На цю суму (дорівнює 20 річним бюджетам Республіки Калмикія) у Шойгу планують закупити та модернізувати 4 тисячі одиниць військової та спеціальної техніки.

Станом на все те ж 16 серпня, згідно доповіді Генштабу ЗСУ, Росія суммарно втратила в Україні вже 11985 одиниць військової техніки: від цистерн для паливно-мастильних матеріалів до ракетного крейсера «Москва». Що в подальшому за таких темпів чекатиме на бюджет Республіки Калмикія – можна лише здогадуватись.

НАСПРАВДІ, ця новина на півтрильйона рублів цікава тим, що 24 роки тому, 17 серпня 1998 року, Росія оголосила технічний дефолт. Москва відмовилась від утримання курсу рубля до долара США, який до того штучно з останніх сил підтримувався Центробанком РФ. 

А 27 червня 2022 року Росія, нагадаємо, отримала дефолт щодо суверенного боргу в іноземній валюті.

Ці дві події об’єднує одна людина – Сергій Кирієнко, який у 1998-му був прем’єр-міністром РФ. Того ж року, але раніше під федеральними телекамерами він представив усім росіянам якогось Путіна, призначеного новим директором ФСБ. А після дефолту Кирієнка зняли з посади. Зараз він є заступником голови адміністрації президента та «неофіційним куратором Донбасу».

Чи може повторитися ситуація 1998 року в Росії у найближчому майбутньому? Цілком. 

Фактично вже є всі ознаки дефолтної країни. В країни «сміттєвий рейтинг» від трьох провідних міжнародних рейтингових агентств: Fitch, Moody’s та S&P.

Діють санкції щодо Національного розрахункового депозитарію Росії, через який йдуть розрахунки щодо її державних та корпоративних цінних паперів. Працюють американські заборони на виплати за російськими державними облігаціями. 

Діють секторальні санкції. Росію покинули усі провідні світові підприємства. Втрати від втечі іноземних інвесторів після початку повномасштабної війни — близько 2 мільйонів робочих місць. Приблизно стільки ж на суміжних підприємствах.

Дефолт Росії зумовлений саме путінською моделлю її розвитку «продаємо нафту з газом, решту купуємо». Через те, що Європа повністю відмовляється від них, головні бюджетоутворюючі держкорпорації Росії «Газпром» та «Роснефть» впевнено крокують до своїх дефолтів.

Фінансова система Росії різними способами, але все також штучно підтримується Центробанком. 

Тоді, у серпні 1998-го 67-річний президент РФ Єльцин запевняв, що «дефолту не буде і це – не плід фантазії, а прогноз по ходу кропіткої роботи, яка ведеться щодня». А за два дні до дефолту Кирієнко пояснював «те, що відбувається в Росії – швидше з області психології, ніж фінансів».

З того часу минуло 24 роки. Проблем, як тоді (уряду Кирієнка не вистачало смішних за нинішніми часами $5 млрд) у Росії зараз, звичайно, немає. Але з’явились інші, набагато серйозніші – долар і євро проголошені «токсичними валютами».

Тому, все що в Росії відбувається нині –  також «швидше з області психології» однієї людини, яка зараз на два роки старша за тодішнього Єльцина. Путін фактично вже привів Росію до дефолту. Його воєнні, технологічні, фінансові та й взагалі ментальні ознаки, як кажуть в Росії, вже на лице. Очі поки заплющені. Але жорстока реальність їх незабаром відкриє.